Basket League : Συνέχισε το αήττητο σερί ο Παναθηναϊκός (vid)

Με 27 ασίστ και 12/21 τρίποντα ο Παναθηναϊκός νίκησε με 92-76 το Λαύριο για τη 14η αγωνιστική και παρέμεινε αήττητος στην Basket League.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ 12 πόντους και 8 ασίστ είχε ο Κέντρικ Ναν. Πρώτος σκόρερ ο Καστανέδα για το Λαύριο.

Όμορφες στιγμές προηγήθηκαν της αναμέτρησης καθώς το Λαύριο τίμησε τον Χρήστο Σερέλη για όσα πρόσφερε στον σύλλογο επί σειρά πολλών ετών πριν μετακομίσει στον Παναθηναϊκό στον οποίο εργάζεται πλέον ως assistant coach. Ο Έλληνας προπονητής είδε ένα τεράστιο κολάζ να τοποθετείται πίσω από τη μία μπασκέτα ενώ παρέλαβε και τιμητική πλακέτα από τον πρόεδρο του Λαυρίου Βαγγέλη Βώδινα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς εκτελώντας από τα 6.75 και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 14-8 στο 4’, έπειτα από τρίποντο του Μουρ. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 17-0 το οποίο ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο και μπήκαν μπροστά με 25-14. Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής αλλά πολύ γρήγορα έβαλε τις φωνές στους παίκτες του μετά τα συνεχόμενα λάθη που έκαναν στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Από κει και έπειτα ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον ρυθμό του κάνοντας επιμέρους σκορ 21-15 μέχρι το ημίχρονο (46-31).

Με περισσότερες δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε η τρίτη περίοδος με τον Κέντρικ Ναν να δημιουργεί και να εκτελεί. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα πάντως, είχαν απαντήσεις και δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να νιώσουν άνετα παρά το γεγονός ότι η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα. Με 21 ασίστ και καλά ποσοστά από τα 6.75 ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα με 72-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου, τη στιγμή που το Λαύριο απειλούσε με τον Καστανέδα. Σε αυτό τον ρυθμό κινήθηκε και η τελευταία περίοδος όπου ο Αντετοκούνμπο ήταν σημείο αναφοράς για τους «πράσινους» που συνέχισαν το αήττητο σερί τους στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 31-46, 54-72, 76-92