Bundesliga : Απίθανη Λεβερκούζεν, πέρασε και από το Red Bull Arena! (vid)

Είναι η μοναδική ομάδα των κορυφαίων πρωταθλημάτων που δεν έχει χάσει πουθενά φέτος. Ούτε στο πρωτάθλημα, ούτε στο κύπελλο, ούτε στην Ευρώπη!

Το φετινό αήττητο της Λεβερκούζεν απειλήθηκε σοβαρά στη Λειψία, όμως με γκολ στις καθυστερήσεις η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε τη νίκη με 2-3 και πλέον βρίσκεται στο +7 από την Μπάγερν Μονάχου με δύο παιχνίδια παραπάνω!

Η Λειψία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με μαγική ατομική ενέργεια του Τσάβι Σίμονς (7’), είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει άμεσα τα τέρματα της με τον Σέσκο, όμως στην επανάληψη προδόθηκε από την άμυνα της.

Από αδράνεια σε παράλληλη σέντρα του Γκριμάλντο ο Τέλα έκανε το 1-1 (47’), όμως πήρε πάλι προβάδισμα με τον Οπεντά (56’), σε μία φάση που ξεκίνησε από κόρνερ των φιλοξενούμενων.

Οι «ασπιρίνες» όμως παρότι έπαιζαν χωρίς τον πρώτο τους σκόρερ (Μπονιφάς) βρήκαν εναλλακτικό τρόπο να γυρίσουν το ματς με γκολ από τους δύο στόπερ τους!

Ο Τζόναθαν Τα ισοφάρισε σε 2-2 (63’) μετά από σέντρα του Χόφμαν και στις καθυστερήσεις ο Πιέρο Χινκαπιέ αξιοποίησε τη δεύτερη ασίστ του Γκριμάλντο στη βραδιά και υπέγραψε τη μεγάλη ανατροπή που δίνει τεράστια ψυχολογία στη Λεβερκούζεν!