Basket League : Νίκη… θρίλερ του ΠΑΟΚ επί του Λαυρίου | HIGHLIGHTS

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην παράταση στο «Παλατάκι» του Λαυρίου (66-65, κ.α. 54-54) για τη 15η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες, εκτός από τον Προμηθέα και το Περιστέρι και εντός από το Μαρούσι.

Το ματς είχε δύο όψεις, καθώς στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε ο «Δικέφαλος του Βορρά» με τη δυνατή άμυνα του που ανάγκασε τους «Μεταλλωρύχους» να πετύχουν μόλις 20 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε 32 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +12 με τον Άντριου Χάρισον να πετυχαίνει στη δεύτερη περίοδο τους 9 με ένα τρίποντο από τους 18 συνολικά πόντους των γηπεδούχων.

Το Λαύριο άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 10-0 με 4 πόντους του Κωστή Γόντικα, που έφεραν τους φιλοξενούμενους στο -2 (32-30), 4’ και 51’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τον Ξαβιέ Καστανέδα να πλαισιώνει τον Γόντικα, οι «Μεταλλωρύχοι» προσπέρασαν με 39-37 με 1’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, ύστερα από επιμέρους σκορ 17-7 στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα το Λαύριο προηγήθηκε με πέντε (45-40) στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με πέντε πόντους με ένα τρίποντο από τους Τζάστιν Άλστον, Νίκο Τσιακμά και ξέφυγε με 6 (53-47) στο 37’ του αγώνα.

Το Λαύριο, ωστόσο, με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ζάρα, Βασίλη Μουράτου και 1/2 βολές του Μάρκους Θόρτον (54-54) με 22’’ να απομένουν για τη λήξη της κανονική διάρκειας του ματς οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο καθοριστικό για τη νίκη των γηπεδούχων ήταν το δύσκολο καλάθι του Χάρισον (64-63) 52’’ πριν το τέλος της παράτασης. Οι «Μεταλλωρύχοι» είχαν την τελευταία επίθεση με τη μείωση του σκορ με δύο βολές από τον Καστανέδα (66-65 με 33’’ να απομένουν για τη λήξη), αλλά σχεδόν 1’’ πριν το τέλος, ο Καστανέδα ξανά, υπέπεσε σε βήματα από την καλή άμυνα του Έλβαρ Φρίντρικσον.

Ο Άλστον έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Χάρισον σκόραρε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.α.), 66-65.