Serie A : Η Τορίνο είχε την ουσία στο Unipol Domus και πήρε σημαντικό “διπλό” (vid)

Η Τορίνο επικράτησε με 2-1 της Κάλιαρι στο νησί, η οποία έπαιζε υπό τη… βαριά σκιά της απώλειας του θρυλικού Τζίτζι Ρίβα, στο “Unipol Domus” για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον Ζαπάτα. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 45’+3′, ο Ρίτσι διπλασίασε τα τέρματά τους. Η εικόνα στο δεύτερο μέρος ήταν διαφορετική, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα… ηνία και να ψάχνουν την επιστροφή. Στο 77′ μείωσαν με τον Βιόλα και επιχείρησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Τα ρίσκα που πήραν τελικά όχι μόνο δεν ευδοκίμησαν, μιας και το 2-1 έμεινε έως το φινάλε.

Κάπως έτσι η Κάλιαρι έμεινε 17η με 18 βαθμούς και κινδυνεύει σε λίγες μέρες να βρίσκεται εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Από την άλλη, η Τορίνο παρέμεινε 10η όμως έχει πλέον 31 πόντους και απέχει κατά τρεις από την 5η Αταλάντα.