LaLiga : Η Βιγιαρεάλ έβγαλε το…πυροβόλο και έριξε πέντε στη Μπαρτσελόνα! (vid)

Μαγική βραδιά για τη Βιγιαρεάλ, που φαίνεται πως αφήνει πίσω το μέτριο ξεκίνημα και με τη σημερινή “πεντάρα” κόντρα στην Μπαρτσελόνα, το απέδειξε και με το παραπάνω.

Η ομάδα του Τσάβι έχασε πολύτιμο έδαφος στην κορυφή, καθώς μετά τη νίκη της Ρεάλ νωρίτερα, η διαφορά έφτασε στους 10 βαθμούς. Από την άλλη, το “υποβρύχιο” ξέφυγε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό προβάδισμα δύο γκολ, με την ομάδα του Τσάβι να βγάζει αντίδραση και να ανατρέπει τα δεδομένα μέσα σε 11 λεπτά. Στο φινάλε όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι και πήραν ένα ανεπανάληπτο «διπλό» στην έδρα της Μπάρτσα.

Ο Μορένο άνοιξε τον… χορό στο σκοράρισμα, με τον Ισπανό να κάνει το 1-0 στο 41’, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα με ένα υπέροχο σουτ.

Ο Ακόμαχ βγήκε σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με αξιοζήλευτη ψυχραιμία, πλάσαρε ιδανικά, διπλασιάζοντας τα τέρματα της Βιγιαρεάλ στο 54ο λεπτό.

Η «Μπάρτσα» όμως έβγαλε αντίδραση με τον Γκουντογκάν να σκοράρει με μία έξοχη προσπάθεια από τα όρια της περιοχής.

Ο Πέδρι ισοφάρισε στο 68’, με τον νεαρό να πετάγεται την κατάλληλη στιγμή για να γράψει το 2-2.

Η ολική ανατροπή ήρθε τελικά στο 71ο λεπτό, με τον Μπαϊγί να στέλνει άθελα του την μπάλα στο βάθος της δικής του εστίας.

Ο Γκέδες όμως δεν επέτρεψε στους «μπλαουγκράνα» να πανηγυρίσουν. Ο Πορτογάλος πήρε την πάσα από τον Σόρλοθ και «εκτέλεσε» υποδειγματικά για το 3-3.

Ο Σόρλοθ «πλήγωσε» ανεπανόρθωτα την Μπαρτσελόνα με γκολ στο 90+9’, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Μοράλες έδωσε και την… χαριστική βολή για το τελικό 5-3.