Super League 2 : Ματσάρα στη Λευκάδα, πολύ…σκληρός για να πεθάνει ο Τηλυκράτης

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, με τέσσερα γκολ και εκατέρωθεν φάσεις, παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που κατέκλυσαν σήμερα το Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας.

Ο Τηλυκράτης υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό Β, δύο ομάδες με τους ίδιους στόχους φέτος και το ματς αναδείχτηκε ισόπαλο 2-2, μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι

Οι νησιώτες προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντοναλντόνι, βάζοντας…φωτιά στις εξέδρες.

Άμεση όμως ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού Β, που τρία λεπτά μετά ισοφάρισε με ωραίο πλασέ του Βλαχομήτρου.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σταδιακά να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλούν την εστία του Τζελέπη, με κυριότερη φάση αυτή του 30ού λεπτού, όταν ο Μαρίνος σούταρε αλλά απομάκρυναν σωτήρια οι αμυντικοί.

Με το ρευστό 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, και στην έναρξη του δευτέρου, ο Ολυμπιακός έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Κεϊτά.

Ότι δεν έκανε όμως ο Γκανέζος φορ, το έπραξε στο 54′ ο Βλαχομήτρος, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε την ανατροπή στο σκορ (1-2).

Ο Τηλυκράτης όμως, που παρουσιάζει στοιχεία βελτίωσης με την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Φάνη Γκέκα, ισοφάρισε στο 64′ με τον Φοφανά (2-2).

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση μπροστά στις δύο εστίες, αν και ο ρυθμός έπεσε ελάχιστα.

Τηλυκράτης (Φάνης Γκέκας) : Τζελέπης, Ρουγκάλας, Τέρζι, Νιφορόπουλος, Οκάν, Ζδράβος, Ρίζος, Τόμας Πέρεζ (76′ Σπανουδάκης), Μπελεβώνης, Φοφανά (85′ Κόκκορης), Ντοναλντόνι

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα) : Παπαδούδης, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (80′ Πινακάς), Κουτσίδης, Κεραμιδάς, Μαρίνος (68′ Λιάτσος), Κωστούλας (72′ Σαπουντζής), Κεϊτά (82′ Τσέλιος), Μουζακίτης, Αργυρίου