Premier League : Δυνατή…σφαλιάρα στη Μπράιτον η Λούτον, “διπλό” ελπίδας για τη Νιουκάστλ (vids)

Καταιγιστική εμφάνιση από τη Λούτον, πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στην Μπράιτον και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής!

Η ομάδα του Ρομπ Έντουαρντς πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα σε καθοριστικό χρονικό σημείο του πρωταθλήματος. Έφτασε τους 19 βαθμούς, πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και έναν βαθμό λιγότερο από τη Νότιγχαμ, που λίγο πριν ηττήθηκε από την Άρσεναλ.

Χαρακτηριστικό είναι πως η Λούτον προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο (δύο γκολ ο Αντεμπάγιο και ένα ο Ογκμπένε), ενώ τη χαριστική…βολή έριξε ξανά ο Αντεμπάγιο, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Σπουδαία νίκη σημείωσε και η Κρίσταλ Πάλας. Οι Λονδρέζοι δυσκολεύτηκαν κόντρα στην ουραγό Σέφιλντ, αλλά στο τέλος πήραν το τρίποντο που τους φέρνει στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά (Ντίαζ και ΜακΑτί τα γκολ της Γιουνάιτεντ) και κατάφερε να ισοφαρίσει δις, πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο! Πρωταγωνιστής για την Πάλας στο διάστημα αυτό ο Έζε, που πέτυχε και τα δύο τέρματα, με τον Μάικλ Ολίσε να είναι αυτός που μοίραζε αφειδώς τις ασίστ.

Ο Ολίσε μάλιστα ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με γκολ που σημείωσε στο 67ο λεπτό.

Στο άλλο ματς με ώρα έναρξης στις 21.45, Φούλαμ και Έβερτον έχασαν ευκαιρίες αλλά στο τέλος δεν πέτυχαν τέρμα, με αποτέλεσμα το “στείρο” 0-0.

Τέλος, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία των αγώνων της Τρίτης για την 22η αγωνιστική της Premier League, η Νιουκάστλ έπιασε το 100% στο Villa Park και έριξε στο…καναβάτσο την Άστον Βίλα και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη.

Κορυφαίος για τους “ανθρακωρύχους” ο Φαμπιάν Σαρ, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, πριν βγει το ημίχρονο. Μάλιστα, με την έναρξη του δευτέρου μέρους, το λάθος του Μορένο έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στους φιλοξενούμενους, που δεν μπορούσαν να χάσουν με τίποτα το αποψινό παιχνίδι.

Όπερ και εγένετο, παρά τη μείωση του σκορ από τον Όλι Γουάτκινς, στο 73ο λεπτό.