Premier League : “Ματσάρα” με 8 γκολ στο St James’ Park, “ξέσπασε” στην Πάλας η Μπράιτον (vids)

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει με την αγωνιστική της άνοδο η νεοφώτιστη Λούτον, που έφτασε μια ανάσα από τη νίκη μέσα στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”, έφυγε παρόλα αυτά με τον βαθμό (4-4), ύστερα από εντυπωσιακό παιχνίδι. Εύκολο τρίποντο για Μπράιτον, ισοπαλία για Μπέρνλι και Φούλαμ.

Η Νιούκαστλ πήρε προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Λόνγκσταφ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης αξιοποιώντας την πρώτη τελική προσπάθεια που είχε η ομάδα του στο ματς. Στο 21ο λεπτό και μετά από ένα διάστημα που η Λούτον έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, ο Όσο ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να χαρούν το γκολ που σημείωσαν καθώς δύο λεπτά αργότερα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς ο Λόνγκσταφ διαμόρφωσε το 2-1.

Το 2-2 – αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου – διαμόρφωσε ο Μπάρκλεϊ πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. σημειώνοντας το 6ο γκολ του απέναντι στη Νιούκαστλ.

Ο Μόρις με πέναλτι πέτυχε το 2-3 στο 59′ και ο Αντεμπάγιο το 2-4 στο 62ο λεπτό. Η Νιούκαστλ αντεπιτέθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει. Μείωσε αρχικά με τον Τρίπιερ στο 67ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 4-4 με τον Μπαρνς στο 73′.

Την πρώτη της νίκη στην Premier League από την «αυγή» του νέου έτους πανηγύρισε η Μπράιτον και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.

Οι «γλάροι» μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα στα προηγούμενα παιχνίδια τους στον θεσμό ξέσπασαν στους «αετούς» της Κρίσταλ Πάλας και στους κέρδισαν με το ευρύ 4-1 στο ανατολικό Σάσεξ για την 23η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» ουσιαστικά το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχαν τρία γκολ.

Οι γηπεδούχοι ήταν… υπερηχητικοί στο πρώτο μέρος και «καθάρισαν» το τρίποντο με συνοπτικές διαδικασίες. Μόλις στο 3ο λεπτό ο αρχηγός Ντανκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από κόρνερ και σήκωσε το «Άμεξ» στο πόδι. Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με μπροστάρηδες τους πρωταγωνιστές του μέλλοντός της μετουσίωσε την ανωτερότητά της. Στο 33′ ο 18χρονος Χίνσελγουντ έκανε το 2-0 με ωραία κεφαλιά και… δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα το άψογο πλασέ του 19χρονου Μπουονανότε καρφώθηκε στη γωνία του Χέντερσον για το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός αναπόφευκτα έπεσε, με την ομάδα του Χόντσον να μειώνει στο 71′ με κεφαλιά του Ματετά. Στο 84′ πάντως, ο… συνήθης ύποπτος Ζοάο Πέδρο συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Γουέλμπεκ και με εντυπωσιακό τελείωμα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα του 4-1.