Super League 2 : Ευρεία νίκη και 7η θέση για τον Ολυμπιακό Β

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα και με δύο γρήγορα γκολ, ο Ολυμπιακός Β νίκησε τον Γιούχτα, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα έφτασε τους 18 βαθμούς και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που ο Γιούχτας παραμένει “κολλημένος” στην 9η.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν δυνατά, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και στο 18′ μετουσίωσαν σε τέρμα την υπεροχή τους, όταν ο Κωστούλας, με μια ατομική ενέργεια, έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε με δύναμη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Γιούχτα, στο 26ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του δραστήριου Κωστούλα από τον Κόλα, και ο Αλγκασίμ Μπα, το μετέτρεψε σε γκολ (2-0).

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Κρητικούς καταγράφηκε με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, όταν ο Νοικοκυράκης σούταρε έξω απ’ την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδούδη.

Ιδανικό ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό Β. Στο 53′ ο Μπρνιτς μπήκε για άλλη μία φορά απ’ τα αριστερά και με πλασέ από πλαγιά θέση “έγραψε” το 3-0.

Στο 74′ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν τέσσερα τα τέρματα τους, αλλά αυτή τη φορά ο Μαρίνος αστόχησε από τα 11 βήματα, σε παράβαση που υποδείχτηκε σε χέρι του Κορνηλάκη.

Το γκολ που σημείωσε σήμερα ο Γιούχτας, ήρθε στο 79ο λεπτό. Ο Κωστανάσιος με μια εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Λώλη που με πλασέ απ’ το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό όπως αποδείχτηκε 3-1.

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (78′ Τσέλιος), Σγούρης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Κεραμίδας, Μπρνιτς (78′ Πινακάς), Κωστούλας (57′ Παπακανέλλος), Κεϊτά (65′ Μαρίνος), Μουζακίτης, Αργυρίου

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (81′ Κίσσας), Λιποράσε (63′ Τσίρης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης, Νοικοκυράκης (75′ Βρετός), Μπουτσάκης (63′ Κορνηλάκης), Μπρους (63′ Κωστανάσιος), Αλεξόπουλος