Basket League : Αγκαλιάζει την τρίτη θέση το Περιστέρι | HIGHLIGHTS

Tην 11η νίκη του στη Basket League πέτυχε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 95-84 της Καρδίτσας στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» για τη 17η αγωνιστική και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων βρίσκεται δύο νίκες πάνω από τον Προμηθέα και τον Άρη με την επικράτηση στην Καρδίτσα με πρώτο σκόρερ τον Ράγκλαντ που είχε 19 πόντους και 10 ασίστ. Ο Μήτρο Λονγκ πέτυχε 14 ενώ με νταμπλ-νταμπλ τελείωσε ο Τόμπσον που είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ασταμάτητος ήταν ο Μακ με 29 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Mε το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε την αναμέτρηση το Περιστέρι έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και τους Ντάνγκουμπιτς, Ράγκλαντ να ηγούνται για το «διπλό». Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν πολύ καλές επιλογές στην επίθεση με συνέπεια να προηγηθούν με 29-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου με το τρίποντο του Γουίλιαμς στην εκπνοή.

Οι παρατηρήσεις του Νίκου Παπανικολόπουλου είχαν αποτέλεσμα αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην απόδοσή τους, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να κάνουν επιμέρους σκορ 19-10 και να μειώσουν στους τρεις πόντους (39-36) στο 17’ μετά από κάρφωμα του Γουάιτ. Με τις λύσεις του Μήτρου-Λονγκ το Περιστέρι προσπάθησε να ανεβάσει τη διαφορά αλλά αυτή τη φορά η Καρδίτσα είχε απάντηση με τον Τέβικ Μακ, με συνέπεια η αναμέτρηση να παραμείνει αμφίρροπη και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 49-42 στο ημίχρονο. Παράλληλα οι δύο ομάδες είχαν από εννέα ασίστ και εννέα λάθη.

H προσπάθεια που έκανε η Καρδίτσα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση έμενε στη μέση αφού η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν επέτρεπε εύκολους πόντους. Αντίθετα, το Περιστέρι πηγαίνοντας σε οργανωμένες επιθέσεις με σωστές συνεργασίες διατηρούσε το προβάδισμα που έφτασε και στο 73-58. Με συνολικό επιμέρους σκορ 26-20 στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των δυτικών προαστίων πήγε στην τελευταία περίοδο με το προβάδισμα (75-62) για την επικράτηση.

Το καλάθι του Ζερμέιν Λοβ στο 33’ (82-65) επί της ουσίας τελείωσε και την υπόθεση νίκη υπέρ του Περιστερίου αφού η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία παρά την προσπάθεια που έκαναν οι γηπεδούχοι να συμμαζέψουν την κατάσταση. Αξίζει να σημειωθεί πως η Καρδίτσα μείωσε (85-78) αλλά οι παίκτες του Σπανούλη ήταν ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 42-49, 60-75, 84-95