Super League : “Στράβωσε” το ματς για τον ΠΑΟΚ αλλά…καθάρισαν οι αλλαγές (vids)

Το ρολόι έδειχνε το 89ο λεπτό και η νευρικότητα ήταν διάχυτη στο στρατόπεδο του “δικεφάλου”. Η ποιότητα όμως κάποιων ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ, όπως του Σβαμπ, άλλαξε το ρου της ιστορίας και ο ΠΑΟΚ πάει με το +2 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πολλές ευκαιρίες, δύο δοκάρια αλλά κανένα γκολ δεν είχε ο ΠΑΟΚ για 89 λεπτά αγώνα στο Περιστέρι, αλλά η δικαίωση ήρθε στο τέλος. Πρώτα με τον Σβαμπ στο 89′ και μετά με τον Κωνσταντέλια στο 92′ πήρε τη σπουδαία νίκη επί του μαχητικού Ατρομήτου με 0-2.

Πιεστικός και δραστήριος ήταν από το ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ που δεν άφηνε χώρους στον Ατρόμητο για να βγάλει την μπάλα από την άμυνα του.

Μόλις στο 5’ ήρθε η πρώτη μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Τόμας να σουτάρει στο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Σάστρε, προ κενής εστίας, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 7’ ο Μεϊτέ έκανε αμαρκάριστος την κεφαλιά εντός περιοχής αλλά ήταν σιγανή και κατέληξε στον Τσιντώτα, ενώ στο 14’ ο Μπάμπα σούταρε εκτός περιοχής αλλά ήταν άστοχος.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στις πέντε τελικές προσπάθειες και δυο δοκάρια, πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου. Στο 18’ ήταν ο Τάισον που κινήθηκε κατά μέτωπο, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Οι Περιστεριώτες είχαν περιοριστεί εμφανώς σε παθητικό ρόλο, χωρίς να δημιουργούν κινδύνους στις λιγοστές επιθετικές τους ενέργειες. Στο 27’ ο Τάισον απείλησε ξανά με πλασέ που έφυγε άουτ, ίδια κατάληξη είχε και το εντός περιοχής τελείωμα του Μπάμπα στο 31’.

Στο 37’ ήταν η σειρά του Αντρίγια να απειλήσει με γυριστό σουτ που έφυγε εκτός εστίας. Το γκολ ήρθε στο 41’ με κεφαλιά του Οζντόεφ, αλλά μετά από έξι λεπτά… ανάλυσης στο VAR, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι, το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να είναι κυρίαρχος και να ψάχνει το γκολ. Στο 54’ ένα σουτ του Μεϊτέ κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 56’ ο Τόμας αμαρκάριστος από κοντινή θέση, έστειλε με πλασέ την μπάλα άουτ.

Στο 60’ ήρθαν οι πρώτες αλλαγές του Λουτσέσκου, με τους Κωνσταντέλια-Σαμάτα να παίρνουν θέση στο γήπεδο, και ακολούθησαν οι είσοδοι των Ντεσπόντοφ-Σβαμπ. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει χάσει αρκετό μέρος της ενέργειάς του αλλά και το καθαρό μυαλό του, την ώρα που οι γηπεδούχοι οχυρώνονταν καλύτερα ανασταλτικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να είναι μειωμένες οι καλές φάσεις.

Έτσι, έπρεπε να έρθει το δραματικό φινάλε για να έρθουν και οι συγκινήσεις. Στο 89’, μετά από φάση η διαρκείας, ο Σβαμπ με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 λυτρώνοντας την ομάδα του.

Στο 90+2’ ο Κωνσταντέλιας με απίθανη μακρινή λόμπα έγραψε το τελικό 0-2.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς) : Τσιντώτας, Αθανασίου, Τσακμάκης, Έρλινγκμαρκ, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Ντίερκς (61′ Βαλέντσια), Ρομπάιγ (77′ Κουέν), Γιουμπιτάνα (62′ Έντερ), Κούντε (68′ Φριντζόνσον), Βέργος (77′ Αντζιέλσκι)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Μπάμπα, Σάστρε, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (77′ Σβαμπ), Τάισον, Ζίφκοβιτς (72′ Ντεσπόντοφ), Μουργκ (60′ Κωνσταντέλιας), Μπράντον (61′ Σαμάτα)