Bundesliga : Έβγαλε αντίδραση η Λειψία, “ματσάρα” με τέσσερα γκολ στο Volkswagen Arena (vid)

Επιστροφή στις νίκες για τη Λειψία, που επικράτησε με 2-0 της Ουνιόν Βερολίνου στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία στην 20ή αγωνιστική της Bundesliga και απέχει έναν πόντο από την τέταρτη Ντόρτμουντ.

Οι «κόκκινοι ταύροι» κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 11ο λεπτό, με τον Οπεντά να παίρνει το… ριμπάουντ από σουτ του Χένριχς και να σημειώνει το 14ο φετινό του τέρμα, μαζί με το 1-0.

Ακολούθησαν δύο κρίσιμες επεμβάσεις, σε ισάριθμες προσπάθειες του Σέσκο, από τον Σβόλοφ, ο οποίος κράτησε το 1-0 μέχρι το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Όταν ο Ράουμ σέντραρε και ο Σέσκο με κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Λειψία, στο 48’.

Μάλιστα, ο Σλοβένος επιθετικός πέτυχε και δεύτερο γκολ, στο 57’, από ασίστ του Όλμο, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τη χρήση VAR.

Οι «σιδερένιοι» δεν πρόβαλαν την παραμικρή αντίσταση, ενώ έμειναν και με παίκτη λιγότερο στο 73ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Τρίμελ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Για να γνωρίσουν τη δεύτερη ήττα τους στα τρία τελευταία ματς και να παραμείνουν στη 15η θέση της βαθμολογίας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Στο έτερο σημερινό παιχνίδι, που προηγήθηκε χρονικά, η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε δις, ωστόσο, η Βόλφσμπουργκ είχε ισάριθμες απαντήσεις με τον Μάγερ να έρχεται ως αλλαγή από τον πάγκο και να φέρνει το ματς σε ισορροπία (2-2).

Αξίζει να σημειωθεί πως, αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για τους «λύκους» που τρέχουν παράλληλα ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη. Την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πήραν δεύτερο κολλητό «Χ», αλλά αγνοούν τη νίκη εδώ και έξι παιχνίδια στο πρωτάθλημα.