Premier League : Απίθανη “τεσσάρα” της Γουλβς στη Τσέλσι, συνέρχεται η Γιουνάιτεντ (vids)

Δεύτερη σερί νίκη στην Premier League για τη Γιουνάιτεντ, η οποία μετά το δραματικό 3-4 στη Γουλβς, επιβλήθηκε 3-0 της Γουέστ Χαμ εντός έδρας.

Οι 20 φορές πρωταθλητές προσπέρασαν έτσι τα Σφυριά στη βαθμολογία και απέχουν 8 πόντους από την 4η θέση και την Άστον Βίλα. Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Τσέλσι, διασύρθηκε με ανατροπή εντός έδρας από τη Γουλβς (2-4) με χατ-τρικ του Ματέους Κούνια.

Η Γιουνάιτεντ χρειάστηκε να τη σώσει στο 10’ ο Ονάνα με εντυπωσιακή επέμβαση με το ένα χέρι αλλά στη συνέχεια ανέβηκε. Στο 15’ τη σουτάρα του Μπρούνο Φερνάντες στο παραθυράκι έβγαλε ο Αρεολά και στο 23’ η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ άνοιξε το σκορ. Ο Καζεμίρο πίεσε ψηλά και πέρασε στον Χόιλουντ, ο οποίος έκανε προσποίηση και με δεξί σουτ «κέρασε» για τα 21α γενέθλιά του. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και το 48’, ο Μαγκουάιρ έκανε την γκάφα αλλά ο Έμερσον δεν τον τιμώρησε και στο επόμενο λεπτό οι Κόκκινοι Διάβολοι πήγαν στο 2-0 με τον Γκαρνάτσο, που συνέκλινε από δεξιά και σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στον Αγκέρντ και να αλλάζει πορεία.

Στο 68’ ο Μπόουεν είχε την ευκαιρία να ξαναβάλει τη Γουέστ Χαμ στο ματς, όμως άργησε και ο Νταλότ τον έκοψε πριν εκτελέσει και στο 84’ ο Γκαρνάτσο με διαγώνιο σουτ στην κόντρα μετά από πάσα του ΜακΤόμινεϊ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το 2×2 στο πρωτάθλημα έκανε η Γουλβς απέναντι στην Τσέλσι, σήμερα με το άκρως εμφατικό 4-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (είχε επικρατήσει και στον Α΄ γύρο με 2-1 στο «Μολινό»).

Ιδανική εκκίνηση στο ματς για τους Λονδρέζους, ασίστ του Γκάλαγκερ, ακόμα ένα γκολ από τον Κόουλ Πάλμερ που έφτασε τα 10 στη σεζόν για να βάλει μπροστά την Τσέλσι (1-0, 20ο λεπτό). Η Γουλβς έβγαλε αντίδραση και με καλή κυκλοφορία και αρκετό θράσος κατάφερε να το γυρίσει πριν φύγει το ημίχρονο.

Ο Ματέους Κούνια στάθηκε τυχερός με την προσπάθεια του να βρίσκει τον Σίλβα και να καταλήγει στα δίχτυα του Πέτροβιτς για την ισοφάριση (1-1, 22ο λεπτό) και στο 44ο λεπτό, η μπάλα άλλαξε πολλά πόδια για να φτάσει στον Αϊτ Νουρί που πέτυχε την ανατροπή με την κόντρα αυτή τη φορά πάνω στον Ντιζαζί (1-2, 44ο λεπτό).

Η Γουλβς ασταμάτητη και στην επανάληψη βρήκε δίχτυα ξανά με τον Κούνια για το 1-3 στο 64ο λεπτό μετά από νέα ασίστ του Πέδρο Νέτο. Στο 80ο λεπτό ο Ματέους Κούνια θα κερδίσει και πέναλτι από μαρκάρισμα του Μάλο Γκουστό για να εκτελέσει ο ίδιος και να κάνει το πρώτο του χατ τρικ με τη Γουλβς (1-4). Το μόνο που κατόρθωσε η Τσέλσι που είχε χάσει και εκτός έδρα από τη Γουλβς, ήταν να μειώσει και να διαμορφώσει το τελικό 2-4 με το Τιάγκο Σίλβα στο 86ο λεπτό.

Μπόρνμουθ και Νότιγχαμ έμειναν σε ισοπαλία με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν όταν ο Κλάιφερτ αξιοποίησε ανεπιτυχή προσπάθεια του Γουίλιαμς να απομακρύνει και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Φόρεστ αντέδρασε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε καταστάσεις. Σε δύο περιπτώσεις με τον Αβονί στο 11′ και το 16′ και σε δύο με τον Γέιτς να σταματά πάνω στον τερματοφύλακα Νέτο.

Η φιλοξενούμενη ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με το ματς στην ισοπαλία αφού ο Χάντσον Οντόι πέτυχε υπέροχο γκολ στο 45ο λεπτό με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Κλειστό και χωρίς φάσεις το δεύτερο ημίχρονο με την Μπόρνμουθ να ολοκληρώνει το ματς με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπίλινγκ που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, για μαρκάρισμα στον Χάντσον-Οντόι.