Super League 2 : Στον δρόμο για την πρωτιά ο Λεβαδειακός, 2-0 τον Ηρακλή (vids)

Ο Λεβαδειακός, μετά από μια πολύ μεστή εμφάνιση, επικράτησε με 2-0 του Ηρακλή στο «Λάμπρος Κατσώνης» και παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία του 1ου ομίλου.

Οι “πράσινοι” του Σωκράτη Οφρυδόπουλου δεν άφησαν πολλά περιθώρια στο Γηραιό, που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και διατήρησαν τη διαφορά των τριών βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΛ, έχοντας μάλιστα ένα παιχνίδι λιγότερο.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της συζύγου του αρχηγού της Νίκης Βόλου, Παύλου Κυριακίδη, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 30 ετών.

Στο 13’ ο Κουάδρα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Κουάδρα, αυτός έδωσε ξανά στον Έλληνα εξτρέμ που σούταρε άουτ. Πολύ καλή στιγμή για το Λεβαδειακό.

Στο 22’ οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ. Ο Τσάπρας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Νίκας με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Έκτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για το μέσο του Λεβαδειακού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κουάδρα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Παλαβράκη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει.

Στο 34’ ο Σπυρίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, σουτ στην κίνηση του Τσαγκαλίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γκροφ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Βήχος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Τσάπρας έπιασε την κεφαλιά, ο Παλαβράκης απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Ηρακλή.

Στο 42’ ο Λεβαδειακός διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Κουάδρα μπήκε στην περιοχή, ελίχθηκε ωραία και με σουτ νίκησε τον Παλαβράκη για το 2-0.

Στο Β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 62’ ο Βήχος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 73’ πρώτη τελική στην εστία για το Ηρακλή. Ο Χείριτραντας έκανε το χλιαρό σουτ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γκροφ.

Στο 80’ ο Τόρες ελίχθηκε και έκανε το σουτ με τον Γκροφ να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόστα έκανε τη μπαλιά για τον Γκεζαλί, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Παλαβράκη να αποκρούει σε κόρνερ.

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Μπελμόντ (80’ Πολέτο), Νίκας (53’ Γκεζαλί), Μεχία, Πίρινεν, Γιαννιώτας (81’ Ντεντάκης), Λιάγκας, Κουάδρα (67’ Κόστα), Τσιριγώτης (Μπαΐροβιτς)

Ηρακλής (Περικλής Αμανατίδης): Παλαβράκης, Βιτλής, Aρόγιο (66’ Ισνάλντο), Γκμπενιόν, Σπυρίδης (67’ Γκερμούς), Σιούτας, Κουντουριώτης (66’ Τόρες), Τσαγκαλίδης (46’ Χειρίτραντας), Κωστόπουλος, Εμπό, Πατράλης (81’ Νεοφυτίδης)