Super League 2 : Στην 3η θέση ο Ιωνικός, 3-1 την Παναχαϊκή

Έχοντας σε καλή μέρα τους Ντάουντα και Σαλαζάρ, ο Ιωνικός έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Παναχαϊκής και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου.

Από την άλλη πλευρά, το έργο της Παναχαϊκής στη Νίκαια ήταν εξ αρχής πάρα πολύ δύσκολο και οι ”κοκκινόμαυροι” έπρεπε να κάνουν την υπέρβαση για να πάρουν βαθμό ή βαθμούς στη Νεάπολη. Η υπέρβαση αυτή δεν ήρθε, ο Ιωνικός ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια (3-1), εκμεταλλευόμενος ορισμένα ολέθρια λάθη στην άμυνα των Πατρινών και ένα δίλεπτο… της συμφοράς (33-34′), όπου οι ”μπλε” βρήκαν δύο τέρματα. Πρώτο γκολ με τα ”κοκκινόμαυρα” για τον Γαϊτανίδη, όλα για όλα το Σάββατο με τον Τηλυκράτη στην Αγυιά.

To παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, με τους τερματοφύλακες να είναι οι πρωταγωνιστές στις δύο πρώτες σπουδαίες στιγμές του παιχνιδιού. Αρχικά, ο Ιωνικός έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 στο 18ο λεπτό, όταν ο Ντάουντα εξαπέλυσε ένα επικίνδυνο σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Οικονομάκης έπεσε και απομάκρυνε. Ένα λεπτό αργότερα, ήταν σειρά της Παναχαϊκής να απειλήσει και να βγει μπροστά με αξιώσεις, με τον Μασούρα να βγάζει τη σέντρα, τον Πατρινό να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και να Γκέλιο να του λέει «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση.

Kαι εκεί που όλα έμοιαζαν ρευστά και ισορροπημένα, ήρθε ένα δίλεπτο που ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις νίκης για τον Ιωνικό. Στο 33ο λεπτό, ο Ντάουντα εκμεταλλεύτηκε μια ολιγωρία στο κέντρο της άμυνας της Παναχαϊκής, με τους Οικονομάκη και Ζαμόρα να μην μπορούν να καθαρίσουν τη φάση και άνοιξε το σκορ, βάζοντας ”φωτιά” στο γήπεδο της Νεάπολης. Σαν να μην έφτανε αυτό και πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους ”μπλε”, στο 34′. Ο Σαλαζάρ από αριστερά εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία μπαλιά του Ντάουντα, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Οικονομάκη, διαμορφώνοντας το 2-0 για τους Νικαιώτες.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, ορμώμενοι από τα δύο τέρματα που πέτυχαν στο Α’ μέρος και με πολύ καλή ψυχολογία, δημιούργησαν επικίνδυνες στιγμές μπροστά στα καρέ των ”Αχαιών”, όμως η Παναχαϊκή ήταν αυτή που βρήκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 69ο λεπτό του ματς, τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα, Ντε Τόμας και Γαϊτανίδης συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας ξανά τους Πατρινούς στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1.

Μάλιστα, η ομάδα του Γιάννη Τάτση, λίγο έλειψε να φτάσει και στην ισοφάριση, όμως το σουτ του Προύντζου από πλεονεκτική θέση έφυγε πάνω από τα δοκάρια στο 75′. Και αφού δεν ήρθε το 2-2, που θα διέγραφε όλα όσα είχαν προηγουμένως συμβεί, ήρθε το 3-1, στο 77ο λεπτό. Από γύρισμα του Σαλαζάρ, η μπάλα χτύπησε στον Μούλντερ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι ο Ιωνικός πανηγύρισε το 3-1, σφραγίζοντας ουσιαστικά το πολυπόθητο τρίποντο.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Ιμεραλιλάι, Τασούλης, Σαλίνας (69′ Ροντρίγκεζ), Ντάουντα (81′ Δρίτσας), Γιακουμάκης (81′ Οικονομίδης), Γκίνη, Σόουζα, Ουακάσο (46′ Πογοσιάν), Ζάχαβι, Σαλαζάρ (81′ Γκοράνοφ)

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Οικονομάκης, Καραγιάννης, Μασούρας (72′ Λιοφάγος), Μούλντερ (80′ λ.τ. Γρηγορόπουλος), Ζαμόρα, Πετράκος, Ζέκοφ, Προύντζος, Πατρινός, Πέρεζ (46′ Γαϊτανίδης), Χριστόπουλος (72′ Αλίμπε)