Super League 2 : Νίκη “ανάσα” για τον Γιούχτα

Μετά από 12 αγώνες μακριά από τη νίκη, ο Γιούχτας επικράτησε του Αιγάλεω στο «Γεντί Κουλέ με 2-0 και πήρε βαθιά ανάσα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Κώστα Ανυφαντάκη στον πάγκο των “πρασίνων”.

Η ομάδα των Αρχανών έφτασε τους 18 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον σημερινό του αντίπαλο, που παραμένει στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Πρώτη φάση για τον Γιούχτα στο 3ο λεπτό, με τον Μπουτσάκη να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Στο 6’ καλή στιγμή για τον Γιούχτα, με τον Μπουρσέλη να κάνει την προβολή από πολύ κοντά με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να απομακρύνεται.

Στο 13’ γυριστό σουτ από τον Κωσταντακόπουλο απ’ το ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα περνάει πάνω απ’ την εστία.

Στο 32’ μακρινό σουτ από τον Κωσταντακόπουλο η μπάλα περνάει ψηλά πάνω απ’ την εστία του Πρινιωτάκη που είχε απειληθεί ελάχιστα μέχρι στιγμής.

Στο 37’ ο Μπουτσάκης εκτελεί ένα φάουλ λίγα μέτρα έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρίσκει στο τοίχος και περνάει κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μίσκου μπαίνει επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ με τον Πρινιωτάκη να κάνει μια υπέροχη επέμβαση στέλνοντας την μπάλα εκτός.

Στο 42’ μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, με τον Νοικοκυρακη να σουτάρει απ’ το ύψος του πέναλτι και τον Κυρίτση να αποκρούει με μεγάλη δυσκολία.

Στο 44’ μακρινό συρτό σουτ απ’ τον Νοικοκυράκη, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει κόρνερ, με αυτήν τη φάση να είναι η τελευταία του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο 45λεπτο, πρώτη φάση για το Αιγάλεω, με τον Σταμένκοβιτς να πατάει επικίνδυνα στην περιοχή, να κάνει από πλάγια το σουτ, ο Πρινιωτάκης απέκρουσε.

Στο 58’ ο Γιούχτας άνοιξε το σκορ! Κόρνερ του Μπουρσέλη, ο Θεοδωράκης πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Στη συνέχεια ο ρυθμός πάγωσε, με τον Γιούχτα να διαχειρίζεται το προβάδισμα του και να βρίσκει και δεύτερο γκολ στο 82’! Ο Νοικοκυράκης με πανέμορφο γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και γράφει το 2-0.

Στο 87′ ο Ροβίθης με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 91′ πλασέ του Ευαγγέλου ο Πρινιωτάκης αποκρούει ενστικτωδώς.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Γιούχτα να παίρνει μια τεράστια νίκη, μετά από 12 αγωνιστικές!

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης) : Πρινιωτάκης, Τσίρης (67′ Γελαδάρης), Λιποράσε, Θεοδωράκης, Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης (65′ Κωστανάσιος) Νοικοκυράκης, Μπουτσάκης (67′ Ροβίθης) Μπουρσέλης (59′ Μπρους) Αλεξόπουλος

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Κυρίτσης, Βάρκας, Μπλάκσον, Καρίκι, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Κωσταντακόπουλος, Μπάμπης, Μίσκου, Σταμένκοβιτς, Ικεότσα (63′ Γαρουφαλιάς)