Super League : Βαθμό στην Καισαριανή με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο ο Βόλος (vids)

Δεν ανέδειξε νικητή το ματς στο «Μ.Κρητικόπουλος», παρά το γεγονός πως σημειώθηκαν αρκετές και αξιόλογες φάσεις.

Το ματς της Καισαριανής ήταν οριακό και για τις δύο ομάδας. Τόσο η Κηφισιά όσο και ο Βόλος όντας χαμηλά στη βαθμολογία και μετά τη νίκη του Παναιτωλικού επί του Ατρόμητου ήθελαν το τρίποντο με κάθε κόστος με τους γηπεδούχους, βέβαια, να παρατάσσονται με τις σημαντικές απουσίες των τιμωρημένων Οζέγκοβιτς, Βαφέα και Ματέους Σάντος, αλλά και του Μασούρα που παραχωρήθηκε στην Αστάνα.

Ταυτόχρονα, το ματς ήταν ιδιαίτερο για τον τεχνικό της Κηφισιάς, Κώστα Μπράτσο. Ο λόγος; Προφανής…. Μέχρι πρότινος καθόταν στον πάγκο του Βόλου και ήταν ο τεχνικός της ομάδας της Μαγνησίας στην αναμέτρηση του α’ γύρου, όπου οι σημερινοί φιλοξενούμενοι είχαν επικρατήσει με 2-1 των νεοφώτιστων στο Πανθεσσαλικό. Ο Μπράτσος, άλλωστε, έχει συνδέσει το όνομά του στη Super League με τον Βόλο, όπου σε δύο θητείες μετρά 70 ματς στον πάγκο του έχοντας 20 νίκες, 18 ισοπαλίες και 32 ήττες.

Πολύ καλός και γρήγορος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά, κυνηγώντας από νωρίς ένα γκολ που θα τις βάλει σε θέση οδηγού. Εκείνη που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά ήταν η Κηφισιά, η οποία και «άγγιξε» το γκολ μόλις στο 3ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, στην πρώτη φάση του ματς, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από ασταθής απομάκρυνση της άμυνας του Βόλου, ο Μενέντες πήρε το ριμπάουντ και με μια «οβίδα» από το ύψος της μεγάλης περιοχής, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κόβατς!

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας, κυρίως με στημένες φάσεις, να φτιάξει επικίνδυνες στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία. Όλα αυτά μέχρι το 14’, όταν και υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς, λόγω της αποβολής του Αχιλλέα Μπέου, ο οποίος ζητούσε σε έντονο ύφος την παρέμβαση εισαγγελέα για περισσότερα άτομα στις εξέδρες από το προβλεπόμενο του κανονισμού. Τελικώς, μετά από λίγη ώρα η ένταση αποκλιμακώθηκε και συνέχισε ο αγώνας.

Η διακοπή αυτή χάλασε τον ρυθμό, με τον Βόλο σιγά-σιγά να ισορροπεί το παιχνίδι και να δημιουργεί με τη σειρά του επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Αναγνωστόπουλου.

Στο 20’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Κόμπα να νικιέται αρχικώς σε τετ-α-τετ από τον Έλληνα κίπερ και εν συνεχεία από δύσκολη θέση να πλασάρει παράλληλα με την εστία.

Στη συνέχεια, υπήρξαν ελάχιστες καλές στιγμές, με περισσότερες μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Στο 40’, το μακρινό σουτ του Γκόμπελιτς μπλόκαρε εύκολα ο Κόβατς, ενώ στο 42’, το ωραίο πλασέ του Μενέντες έφυγε λίγο άουτ. Στο 45’, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, με τον Ασλανίδη να ανατρέπει τον Μπιφουμά και να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Βόλο με δέκα παίκτες.

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Κηφισιά μπήκε αρκετά δυνατά και με ένταση στο παιχνίδι της στο δεύτερο ημίχρονο. Από τις αρχές της επανάληψης, οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά, δημιουργώντας μια καλή στιγμή στο 51′, όταν μετά από την άψογη συνεργασία των Μπιφουμά-Σολόα, το πλασέ του δεύτερου από τα όρια της περιοχής πέρασε αρκετά δίπλα από την εστία του Βόλου. Δευτερόλεπτα αργότερα, η επέλαση του Μπιφουμά από τα αριστερά και οι κόντρες, ευνόησαν τον Τετέι, ο οποίος νικήθηκε από τον Κόβατς στη μικρή περιοχή.

Με την πίεση των γηπεδούχων να εντείνεται, ο Λόπεθ προχώρησε σε αλλαγές στον άξονά του, ρίχνοντας… φρέσκα πόδια με τους Τσοκάνη και Τρουιγέ στο 53′. Μια κίνηση που είχε άμεσο αντίκτυπο στην ομάδα του Βόλου, η οποία αμύνθηκε εξαιρετικά, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Κόβατς. Ενδεικτικό είναι πως η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων ήρθε στο 71′ με τη γυριστή κεφαλιά του Τεσέιρα να περνάει άουτ.

Στη συνέχεια, ο Βόλος είχε ένα ολιγόλεπτο ξέσπασμα, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο, απειλώντας με διαδοχικά κόρνερ, αλλά και με το σουτ του Γκαρσία στο 75′ που σταμάτησε στα σώματα.

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (83′ Γιόβαντσιτς), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Σολόα (66′ Σνάιντερλαντ), Μενέντες, Μπιφουμά, Τεττέι, Κλωναρίδης (66′ Ίλιεφ).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (45+1′ Ράσιτς), Μπαριέντος (53′ Τσοκάνης), Ντε Καμπς (53′ Τρουιγέ), Κόμπα, Ασεχνούν (88′ Μωραΐτης), Γκαρσία.