Super League 2 : Επιστροφή στις νίκες και τρίτη θέση για τη Νίκη Βόλου

Ξανά στον δρόμο των επιτυχιών η Νίκη Βόλου, που στο ματς της εμβόλιμης αγωνιστικής της Super League 2, επικράτησε στο Πανθεσσαλικό του Αιολικού με σκορ 3-1.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου βρήκε τις επιθετικές λύσεις στο σημερινό παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Θεσσαλοί ανέβηκαν στην τρίτη θέση με 28 βαθμούς, ενώ οι νησιώτες παρέμειναν στη 10η θέση, έχοντας ωστόσο “συγκάτοικο” στους 16 βαθμούς τον Καμπανιακό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Αιολικός μπήκε πιο δυνατά και είχε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, ενώ στο 5ο λεπτό, ο Ενομό δεν πρόλαβε για λίγα εκατοστά να κάνει την προβολή, στη σέντρα ακριβείας από τον Ουνγιαλίδη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Νίκη καταγράφηκε στο 12ο λεπτό. Ο Μιράντα σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σαραντίδη και κατέληξε κόρνερ.

Στο 22′ η ανεβασμένη Νίκη είχε κι άλλη ευκαιρία, αυτή τη φορά σε σουτ του Κρητικού, που κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ντόκιτς.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 35ο λεπτό, όταν ο Παναγιωτίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζιώρας πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντόκιτς (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Αιολικό, δύο λεπτά μετά ο Μιράντα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κρητικός με τακουνάκι προσπάθησε να νικήσει τον Ντόκιτς που απέκρουσε αρχικά, όμως ο επιθετικός της Νίκης και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Αιολικός κατάφερε να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Ζάκαριτς σέντραρε παράλληλα, ο Ενομό έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη (2-1).

Στο 81′ ο Μιράντα έβγαλε κάθετα στον Τζιώρα, η προβολή που επιχείρησε κόντραρε και κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ντόκιτς.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 89ο λεπτό, όταν ο Ανδρέου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Στίκας βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλα στα δίχτυα για το 3-1.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (90+1′ Κουτσιμπάνας), Στίκας, Ανδρέου, Να’α, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας (78′ λ.τ. Πέττας), Κρητικός (83′ Μπαχανάκ), Μιράντα (90+1′ Μπάλλας), Τζιώρας (90+1′ Βουκελάτος)

Αιολικός (Σλόμπονταν Κρισμάρεβιτς) : Ντόκιτς, Γιόκε (87′ Μπαλογιάννης), Ζάκαριτς, Ενομό, Μούχαλης, Καρανίκας, Τριανταφυλλάκος (72′ Νούλας), Σρνιτς (79′ Καγκελίδης), Σαραντίδης, Ουνγιαλίδης, Τριανταφύλλου