Bundesliga : Πέρασε από το RheinEnergieStadion η Βέρντερ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις (vid)

Την επιστροφή στις νίκες πανηγύρισε η Βέρντερ Βρέμης, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας κόντρα στην Κολωνία με 1-0, για την 22η αγωνιστική της Bundesliga.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Όλε Βέρνερ ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς, ενώ οι «τράγοι» είναι στη 16η θέση με 16 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτη στο ματς. Στο 30ο λεπτό ο Ρομάνο Σμιντ πήρε την πάσα από τον Φέλιξ Αγκού, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, όμως οι αντίπαλοι αμυντικοί απομάκρυναν τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή.

Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ. Ο Γιαν Τίλμαν πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ από το όριο της περιοχής, αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μίκαελ Ζέτερερ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς να γίνει καμία αξιόλογη φάση, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και στο 70ο λεπτό πήραν το προβάδισμα. Ο Τζάστιν Νγίνμα εκμεταλλεύτηκε τη μακρινή μπαλιά του Μίτσελ Βάισερ και με κοντινό τελείωμα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μάρβιν Σβάμπε και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τη Βέρντερ Βρέμης.