Ο Προμηθέας ολοκλήρωσε την τετράδα των ημιτελικών του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας (vid)

Ο Προμηθέας Πάτρας με επιβλητικό τρόπο έγινε η τελευταία χρονικά ομάδα που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη του επί του Πανιωνίου (88-48) που είναι η ομάδα της οκτάδας η οποία προέρχεται από την Elite League.

Η διαφορά για την ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας, που είχε τον έλεγχο από την αρχή έως το τέλος της αναμέτρησης, έφτασε και τους 48 πόντους (83-35) 4’ και 42’’ πριν τη λήξη του ματς. Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει στον αυριανό δεύτερο ημιτελικό (17/2, 21:00) τον Ολυμπιακό, ενώ στον πρώτο ημιτελικό θα αναμετρηθούν Παναθηναϊκός – Άρης νωρίτερα αύριο Σάββατο (17/2, 18:00).

Ο Προμηθέας ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και με δύο τρίποντα του Λίνου Χρυσικόπουλου προηγήθηκε με 14-6 στο 6’ της συνάντησης. Με τρίποντο και καλάθι του Κάμερον Ρέινολντς, η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (19-8) πριν συμπληρωθούν τα πρώτα επτά λεπτά του προημιτελικού.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με νέο τρίποντο του Ρέινολντς και τη διαφορά στους 14 πόντους (30-16). Η δεύτερη περίοδος άρχισε με δύο καλάθια του Χάιμε Ετσενίκε και τη διαφορά για τον Προμηθέα να ανεβαίνει στο +18 (34-16).

Μεγαλύτερο προβάδισμα για την ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας ήταν η διαφορά των 24 πόντων (51-27) με τρίποντο του Θανάση Μπαζίνα με 57’’ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 12-0 με τους Ρέινολντς, Χάντερ Χέιλ να πετυχαίνουν από πέντε πόντους με ένα τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στους 34 (63-29) στο 24’ του ματς. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με γκολ φάουλ του Άντονι Κάουαν και τη διαφορά για την ομάδα της Πάτρας στους 38 (73-35) μετά από επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 22-6.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-29, 73-35, 88-48.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 16 (4), Κάουαν 4, Πλώτας, Κόνιαρης 2, Μπαζίνας 13 (3), Πάπας 11 (1), Χρυσικόπουλος 9 (2), Κόφι 6, Στίβενς 6, Ετσενίκε 6, Καραγιαννίδης 2, Χέιλ 13 (2).

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 4, Μιλεντίγεβιτς, Παπαδιονυσίου 8 (2), Αντωνάκης, Χάλαρης 5 (1), Κακλαμανάκης 10 (7 ριμπ.), Βουγιούκας 2, Παζιωτόπουλος, Βεργίνης 7 (1), Βαφειάδης, Ντέιβις 6, Γκίκας 6.