Ήττα από τον ουραγό ΚΑΟΔ για τον Φίλιππο Βέροιας (photos+βαθμολογία)

“Φρένο” στο σερί πέντε νικών του Φιλίππου Βέροιας μπήκε στη Δράμα από τον τοπικό ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε με 96-89 σε αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική της National League 1.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν κακό για την ομάδα της Ημαθίας, η οποία βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει μια διψήφια διαφορά πόντων, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-14. Η αντίδραση ήταν άμεση και με ένα πολύ καλό επιθετικά δεκάλεπτο, ο Φίλιππος μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο, με το 44-41 υπέρ του ΚΑΟΔ να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν “σώμα με σώμα” και το επιμέρους 23-23 της τρίτης περιόδου να δίνει χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα. Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε δυνατές συγκινήσεις, με μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ και αποκορύφωμα τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Εκεί η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να βρεθεί στο -1 και πολύ κοντά στην ανατροπή. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν δραματική, με τον ΚΑΟΔ να διευρύνει τη διαφορά από τη γραμμή των βολών, για να φτάσει εν τέλει στη νίκη με 96-89.