Premier League : Βρήκε…τοίχος κόντρα στη Τσέλσι η Σίτι! (vid)

Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Premier League, ένα αποτέλεσμα που… βολεύει τη Λίβερπουλ, η οποία με μία αγωνιστική παραπάνω είναι στην κορυφή και στο +4 από τους «πολίτες».

Όσο κι αν προσπάθησε η Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Τσέλσι, η οποία προηγήθηκε στο ματς και στη συνέχεια ήταν εξαιρετική στα αμυντικά της καθήκοντα. Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που κοστίζει στους «πολίτες», οι οποίοι έχασαν το αβαντάζ που είχαν και πλέον είναι στο -4 από την κορυφή με αγώνα λιγότερο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την γηπεδούχο να παίρνει την κατοχή και να ψάχνει την ευκαιρία για να πετύχει το γκολ. Η Τσέλσι από τη μεριά της αμυνόταν πολύ σωστά, «χτυπώντας» στην κόντρα τη Σίτι. Μάλιστα, η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν η πρώτη που έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τζάκσον από θέση τετ-α-τετ να νικιέται από τον Έντερσον. Το ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο 42ο λεπτό μία κόντρα της Τσέλσι βρήκε τελικό αποδέκτη τον Στέρλινγκ, ο οποίος με ωραία ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ κόντρα στην πρώην ομάδα του, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι μπήκε με το πόδι στο γκάζι αποφασισμένη να βρει το γκολ, το οποίο θα έφερνε τις ισορροπίες στο Etihad. Ωστόσο, η Τσέλσι ήταν αυτή που… άγγιξε το δεύτερο γκολ, με τον Έντερσον να σταματάει αρχικά τον Στέρλιγνκ και στη συνέχεια να αποκρούει την προσπάθεια του Τσίλγουελ.

Μετά το πέρας μίας ώρα στο ματς, το ματς μετετράπη σε μονόλογο με τη Σίτι να πιέζει ασφυκτικά την Τσέλσι. Οι «πολίτες» έχασαν πολλές ευκαιρίες, με τον Χάαλαντ να μην είναι σε καλή μέρα σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 83ο λεπτό, όταν ο Ρόντρι έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του πολύ καλού Πέτροβιτς.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν την Τσέλσι χωρίς αποτέλεσμα. Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, κάνοντας την πρωτοπόρο Λίβερπουλ να χαίρεται βλέποντας την υπέρ της διαφορά στη βαθμολογία να διευρύνεται στους τέσσερις βαθμούς.