LaLiga : Με πέναλτι στο 90+7′ “δραπέτευσε” από το Balaidos η Μπαρτσελόνα! (vid)

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Θέλτα για την 25η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη χάρη σε δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (1-2), το δεύτερο με πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το σύνολο του Τσάβι μπήκε καλύτερα στο ματς, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 45΄ άνοιξε το σκορ.

Ο Λεβαντόφσκι έκανε εξαιρετικό κοντρόλ, έστρωσε την μπάλα στον εαυτό του και από καλή θέση εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-0.

Στην επανάληψη, το σκηνικό του ματς άλλαξε και η Θέλτα ισορρόπησε την κατάσταση. Με το… καλημέρα (47΄), ο Ιάγκο Άσπας βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με ένα πλασέ, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα (1-1).

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ παρέμεινε ψηλά με στόχο την ολική ανατροπή, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα.

Η… λύτρωση για τους Καταλανούς ήρθε στο 90+7. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο «Λέβα», ο οποίος ευστόχησε και χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο.

Με αυτήν τη νίκη οι Μπλαουγκράνα παρέμειναν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 54 πόντους και στο -7 από την κορυφή.