Super League : “Κυνικός” ο Άρης στο Περιστέρι, 2-0 με Μορόν και Νταρίντα

Ο Άρης έφυγε με το τρίποντο από την έδρα του Ατρομήτου, με σκορ 2-0, για την 23η αγωνιστική της Super League.

Παρότι δεν εντυπωσίασε, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν άψογη αμυντικά και έφυγε νικήτρια από το Περιστέρι, με τον Μορόν να σκοράρει με πέναλτι στο 34′ και με τον Νταρίντα να χρίζεται σκόρερ στο 90+4′!

Ο Άρης από την στιγμή που προηγήθηκε με το πέναλτι του Μορόν στο 33ο λεπτό και ειδικά στο δεύτερο μέρος δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τον Ατρόμητο. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ατρόμητος είχε πολύ μεγάλο ποσοστό κατοχής στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να κάνει τελική στην εστία. Ο Άρης παραμένει ανενόχλητος στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς, Ο Ατρόμητος με τους 23 βαθμούς είναι έξι βαθμούς πίσω από τον έβδομο Αστέρα Τρίπολης και δύσκολα θα αποφύγει να αγωνιστεί στο γκρουπ του υποβιβασμού.

Αμφίρροπη η αναμέτρηση στα πρώτα της λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν την κατοχή της μπάλας και να δημιουργήσουν. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήταν για τον Ατρόμητο, με ένα μακρινό και πολύ δυνατό σουτ του Κούντε να καταλήγει ψηλά άουτ, ενώ στο 8’ ο Αντζιέλσκι σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Άρη, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Κουέστα. Ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά την Τσιντώτα στο 17’, όταν ο Μορόν εκτέλεσε φάουλ που πήρε ο ίδιος και ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 22’ ο Μάνου Γκαρθία πήγε να βάλει ένα… τρελό γκολ με μακρινό σουτ που επιχείρησε όντας εκτός ισορροπίας, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία των γηπεδούχων, ενώ στο 25’ ο Αντζιέλσκι σούταρε πέφτοντας υπό την πίεση του Ροζ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 29’ ο Ατρόμητος έβγαλε γρήγορη αντεπίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Κούεν, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση για να δει τον Κουέστα να του αρνείται το γκολ, ενώ πριν εκτελεστεί το κόρνερ ο VAR, Κατοίκος, ειδοποίησε τον Τσέτσιλα για πιθανό πέναλτι υπέρ του Άρη στο ξεκίνημα της φάσης, για χέρι του Κούεν. Αφού είδε το ριπλέι, ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, με τον Μορόν να εκτελεί εύστοχα, σκοράροντας για 12η φορά στη φετινή σεζόν και δίνοντας το προβάδισμα στον Άρη (0-1).

Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και απείλησε στο 43’, όταν ο Κούεν έκανε την κούρσα από τα αριστερά και βρήκε τον Ρομπάιγ, εκείνος άλλαξε πλευρά για τον Κεσχρίντα, αλλά εκείνος σούταρε πάνω στον Κουέστα. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο πολύ δραστήριος, Κούντε, εκτέλεσε φάουλ δίπλα από το σημαιάκι του κόρνερ, με τον Τσακμάκη να παίρνει την κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά να στέλνει την μπάλα ψηλά.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά, όμως ο Άρης ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο 47’, με τον Μορόν να παίρνει την όμορφη πάσα του Σουλεϊμάνοφ και να σουτάρει μετά από μία επαφή του με την μπάλα, πάνω στον Τσιντώτα. Με τον Ατρόμητο να αδυνατεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κουέστα, ο Άρης ήταν εκείνος που έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 62’, όταν ο Σουλεϊμάνοφ μπήκε στη μεγάλη περιοχή με όμορφη ατομική ενέργεια, πλασάροντας λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ισπανού τερματοφύλακα.

Ο Ατρόμητος δυσκολευόταν να απειλήσει τα καρέ του Άρη που είχε οχυρωθεί στα καρέ του. Αντίθετα, οι παίκτες του Μάντζιου βρήκαν το γκολ στις καθυστερήσεις με τον Νταρίντα και έφυγαν με το τρίποντο από το Περιστέρι.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Καμαρά, Έρλινγκμαρκ (56′ Βαλένσια), Ρομπάιγ (73′ Γιουμπιτάνα), Κουέν (84′ Βέργος), Αντζιέλσκι

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φεράρι, Βέλεθ (84′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (83′ Σαμόρα), Μπένετ (46′ Σαβέριο), Μανού Γκαρθία (63′ Βερστράτε), Μορόν (70′ Ανσαριφάρντ)