Super League 2 : Νίκη με ανατροπή στο 88′ για την Παναχαϊκή

Σπουδαίο ματς στην Αγυιά της Πάτρας, κόντρα σε δύο ομάδες με τους ίδιους στόχους.

Μπροστά σε 3.000 κόσμο, η Παναχαϊκή έκανε σπουδαία ανατροπή στο φινάλε του αγώνα και επικράτησε με 2-1 του Τηλυκράτη, που κρατούσε το υπέρ του σκορ μέχρι το 69ο λεπτό.

Οι νησιώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Τέρζι στο 39ο λεπτό και με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Πατρινοί ανέβασαν στροφές, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και στο 69′ μετουσίωσαν σε γκολ το πέναλτι που κέρδισαν, με εκτελεστή τον Μασούρα.

Μετά από ένα “γκραν-γκινιόλ” παιχνίδι, η Παναχαϊκή κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης στο 88ο λεπτό με το παρθενικό τέρμα του Ζαμόρα.

Με το σημερινό τρίποντο, η ομάδα του Γιάννη Τάτση ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, εκεί που βρίσκεται πλέον ο Παναθηναϊκός Β.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Μούλντερ (46′ Καραγιάννης), Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Προύντζος, Ζέκοφ (46′ Ντε Τόμας), Νάστος (59′ Πετράτος), Πατρινός, Τραορέ (64′ Αλιμπέ), Μασούρας, Γαϊτανίδης (46′ Πέρεζ).

Τηλυκράτης (Φάνης Γκέκας): Τζελέπης, Ρίζος, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου, Μακριδάκης (73′ Σπανουδάκης), Πέρεζ (90′ Ουλμάνεν), Μπελεβώνης, Τέρζι (55′ Τόσκα), Περιστέρης (55′ Ντοναλντόνι), Φοφανά (73′ Τεγούσης), Νιφορόπουλος.