Super League 2 : Έφυγε με το διπλό από την Ηλιούπολη ο Παναθηναϊκός Β και “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση (vids)

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, ο Παναθηναϊκός Β επέτρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Ηλιούπολης.

Οι “πράσινοι” έκαναν άλμα δύο θέσεων με τη σημερινή τους νίκη καθώς προσπέρασαν Παναχαϊκή και Τηλυκράτη, ενώ η Ηλιούπολη παραμένει στην 4η θέση ισόβαθμη με τον Ιωνικό,

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ. Ο Αθανασακόπουλος έκανε την κάθετη, ο Σαρδέλης γύρισε την μπάλα και ο Φουρτάδο από κοντά άνοιξε το σκορ.

Στο 20ο λεπτό του αγώνα η δεύτερη ομάδα του τριφυλλιού έχασε και νέα ευκαιρία, με τον Φρόκου να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός Β΄ έφυγε στην αντεπίθεση με την άμυνα της Ηλιούπολης να κόβει την μπάλα λίγο πριν ο Φουρτάδο τη γυρίσει.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και στο 39ο λεπτό με σουτ του Παντελίδη μέσα από την περιοχή έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 44′  η Ηλιούπολη ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Φουρλάνου μέσα στην περιοχή, με πρωταγωνιστή από πλευράς Παναθηναϊκού τον Αθανασακόπουλο.

Μετά από υπέροχη ενέργεια του Ταβάρες οι πράσινοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο Πορτογάλος στο 59′ πήρε την μπάλα από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα την κατάλληλη στιγμή και ο Μπιλάλ με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 76΄ το τριφύλλι έχασε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα, με το σουτ του Συμεωνίδη από το όριο της περιοχής να περνάει άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα το τριφύλλι πέτυχε και τρίτο τέρμα.

Ο Αθανασακόπουλος έκλεψε την μπάλα, την έδωσε στον Νταμπίζα, ο οποίος γύρισε στο σημείο του πέναλτι, με τον Ταβάρες να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Ηλιούπολη (Σούλης Παπαδόπουλος) : Περιστερίδης, Βενάρδος (69΄Κρέτσι), Φουρλάνος, Γκουτσούλιας, Ασίγκμπα, Λατίνοβιτς (31΄ Μάντιτς), Ντέτλερ, Ράμος (60΄Μπάρμπαρο), Τοπάλ ( 69΄ Τσαφταρίδης), Παντελίδης (69΄ Κόστα), Γιάννου

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Κάτρης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (55’ Ταβάρες), Σαρδέλης (76΄ Καραμπάς), Λάμψιας (76΄Τουρκοχωρίτης), Φρόκου (60΄ Συμεωνίδης), Μπιλάλ (60΄ Νταμπίζας)