Super League 2 : Νίκη ψυχολογίας και συγκομιδής για τον Αιολικό

Ο Αιολικός νίκησε τον Απόλλωνα Πόντου σε έναν αγώνα «τελικό» και εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την παρουσία του στα play outs, μέσα από τα οποία θα διεκδικήσει την παραμονή του στη Super League 2.

Η ομάδα της Μυτιλήνης ξεπέρασε το άγχος της και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα (3-1) μετά από σχεδόν τρεις μήνες, παίρνοντας βαθιά ανάσα μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας, αφού έκανε σημαντικό βήμα για την παρουσία της στα play outs.

Ο Αιολικός είχε καλύτερη κυκλοφορία στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στην πρώτη επίθεση με αξιώσεις στο 4ο λεπτό, ο Ενομό έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δεξί κάθετο δοκάρι, μετά από σέντρα του Μπαλογιάννη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αναζητούν το γκολ, με τον Γιοκέ στο 16ο λεπτό να σερβίρει στον Ενομό, ο οποίος από κοντά έγραψε το 1-0.

Μετά το 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν πιο ψηλά, μετρώντας δύο καλές στιγμές. Στο 29′ ο Ντόκιτς απέκρουσε το σουτ του Σαχόλλι από πλεονεκτική θέση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο γκολκίπερ του Αιολικού κράτησε το μηδέν και στην κεφαλιά του Αμαραντίδη.

Η ομάδα του Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς έκανε δύο τα τέρματα της στο 37’ και πάλι με τον Ενομό που έφυγε στην κόντρα, ωστόσο ο Απόλλων μείωσε άμεσα μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Ντιαλόσι. Μοναδική χαμένη ευκαιρία πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το ημίχρονο από τον Γιοκέ που «όργωσε» το γήπεδο, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Κινάλη.

Ο Αιολικός στην επανάληψη εμφανώς αγχωμένος ήταν ακίνδυνος επιθετικά, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 64’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ακένα, όμως ο Ντόκιτς ήταν ξανά παρών, ενώ προσπάθησαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία και με κάποια μακρινά σουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κινήθηκαν πιο έντονα προς την αντίπαλη περιοχή με βοήθειες που πήραν από τον πάγκο και με ένα γκολ-ποίημα του Ζάκαριτς στο 89’ κλείδωσαν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Αιολικός (Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Γιoκέ (79’ Ζοβοΐνοβιτς), Ζάκαριτς, Ενομό, Ιγκνιάτοβιτς, Καρανίκας, Μπαλογιάννης (59’ Σαραντίδης), Τριανταφυλλάκος, Σρνιτς (68’ Κριμιτζάς), Ουνγιαλίδης (59’ Σινγκ), Τριανταφύλλου

Απόλλων Πόντου (Σιρίλ Καλί): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Μπλανκ Καζάου, Μουμίν, Αλμπάνης, Μπούμπας (46’Ακένα), Αγουάδο, Σαχόλλι (64’ Αμπούντου)