Super League 2 : Εντυπωσιακή εμφάνιση και τέσσερα γκολ για τα Χανιά

Χάρη στην αποφασιστική τους εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, τα Χανιά κατάφεραν να φτάσουν σε νίκη επί του Γιούχτα κερδίζοντας με 4-1.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη κατάφερε να πετύχει το στόχο της, φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, δίνοντας συνέχεια μετά το “διπλό” επί του Παναθηναϊκού Β και πλέον πάει στο Αιγάλεω με καλή ψυχολογία προκειμένου να διεκδικήσει μία ακόμα νίκη στην τελευταία εκτός έδρας αποστολή τους στην κανονική περίοδο.

Το παιχνίδι απέναντι στον Γιούχτα δεν εξελίχθηκε καθόλου εύκολο όπως αναμενόταν, με τα Χανιά ν’ αντιμετωπίζουν μεγάλες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, τις οποίες κατάφεραν να ξεπεράσουν στο δεύτερο, ακόμα και μετά την ισοφάριση από τον Μπρους.

Συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53ο λεπτό ο Μάναλης, το οποίο κέρδισε ο Τσέλιος από τον Λώλη.

Ο Γιούχτας απάντησε αμέσως μετά όταν στο 61’ μια από τις αλλαγές που έκανε ο Ανυφαντάκης, ο Μπρους, με κεφαλιά από κοντά έπειτα από κόρνερ ισοφάρισε το σκορ, ωστόσο τα Χανιά δεν πτοήθηκαν από αυτό το γεγονός, βγαίνοντας στην επίθεση οπότε και κατάφεραν να πετύχουν τρία τέρματα μέχρι το τέλος.

Το πρώτο από αυτά ήταν από τον Λεμονή στο 69’ με κοντινό πλασέ, το επόμενο που ήταν για όσκαρ σημειώθηκε από το δυνατό βολέ από κοντά του Μάναλη στο 79′ και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο χρόνο των καθυστερήσεων από το σουτ του Μούλερ, που κατέληξε στη γωνία του Πρινιωτάκη.

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Κατσούρι (81’ Τσορνομάς), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά (10’ λ.τ. Σερβιλάκης), Ντίας (81’ Μούλερ), Λεμονής, Τσέλιος (66’ Πέιος), Μανουσάκης, Μάνος (66’ Κόλα), Μάναλης

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τσίρης, Κορνιλάκης (55’ λ.τ. Γελαδάρης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης (72’ Ροβίθης), Κόλα, Λώλης (81’ Κίσσας), Νοικοκυράκης, Μπουτσάκης (55’ Μπρους), Κωστανάσιος (55’ Μπουρσέλης), Αλεξόπουλος