Super League 2 : Πήγε για μια μεγάλη νίκη ο Καμπανιακός, έσωσε τον βαθμό ο Ηρακλής

Ένα σπουδαίο ματς διεξήχθη στο Στάδιο Δράμας, εκεί που ορίστηκε το παιχνίδι του Ηρακλή με τον Καμπανιακό για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα της Χαλάστρας πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη της εμφάνιση φέτος, όμως ο Γηραιός ανέστρεψε το κλίμα στο δεύτερο 45λεπτο και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Ωστόσο, μπορεί να μην ήρθε το πολύτιμο τρίποντο για τον Καμπανιακό, εντούτοις ο βαθμός είναι εξίσου σημαντικός, καθώς αύξησε τη διαφορά από τον ουραγό Απόλλωνα Πόντου.

Από την άλλη, ο Ηρακλής δεν κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά από την 5η θέση και έτσι η μάχη για την είσοδο στα play off συνεχίζεται.

Πριν την έναρξη τιμήθηκε από τον Ηρακλή ο Άκης Στολτίδης, που είναι προπονητής στη Δόξα Δράμας.

Το 0-1 για τον Καμπανιακό σημείωσε στο 23ο λεπτό, με μακρινό σουτ από τον Γαρύφαλλο, ο οποίος από τα 40 μέτρα σημάδεψε αρχικά το δοκάρι και στην επιστροφή, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Παλαβράκη και κατέληξε στα δίχτυα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ηρακλή, στο 30ο λεπτό ο Καμπανιακός εκδήλωσε ιδανικά μια αντεπίθεση και ο Τότσκα πλάσαρε για το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, και με την είσοδο των Κούστα και Νεοφυτίδη, ο Ηρακλής πήρε μέτρα και έγινε πιο απειλητικός. Η υπεροχή του καρποφόρησε στο 61ο λεπτό, όταν ο Κούστα κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βιτλής.

Η πίεση από πλευράς Γηραιού έγινε πιο έντονη και στο 74′ ο Βιτλής έγινε δημιουργός αυτή τη φορά και ο Κωστόπουλος με κεφαλιά “έγραψε” το 2-2.

Ηρακλής (Περικλής Αμανατίδης): Παλαβράκης, Βιτλής, Πατράλης, Κωστόπουλος, Τσαγκαλίδης (86′ Κωστίκα), Αρόγιο (46′ Νεοφυτίδης), Εμπό, Κουντουριώτης (46′ Κούστα), Σιούτας (86′ Χειρίτραντας), Γκερμούς, Σπυρίδης (77′ Τόρες)

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Γιακουμής, Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μανιός, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Φροσύνης, Γαρύφαλλος, Παπακωνσταντίνου (67′ Καθάριος Ν.), Τότσκα (67′ Έππας)