Super League : Άλλος ΟΦΗ στο ντεμπούτο Δέλλα, 4-0 τον Πανσερραϊκό! (vid)

Άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση από τον ΟΦΗ, στο πρώτο παιχνίδι του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο του!

Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε με 4-0 του Πανσερραϊκού, σημειώνοντας τρία γκολ σε διάστημα 10 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, ενθουσιάζοντας τους φίλους της μετά από αρκετό καιρό.

Οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν τους 23 βαθμούς, όσους και οι Σερραίοι με τον Ατρόμητο και απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο λεπτό με τον Πανσερραϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκεται σε παθητικό ρόλο. Η ομάδα του Γκαρσία, ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 15′ και ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη όταν μετά από σέντρα, ο Διαμαντής πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία του ΟΦΗ.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι αποτελεί έναν μοναδικό μονόλογο για τον ΟΦΗ που μέσα σε 7 λεπτά πέτυχε ότι δεν είχε καταφέρει στα προηγούμενα παιχνίδια πετυχαίνοντας τρία γκολ. Ο Δέλλας σημάδεψε από το πρώτο λεπτό την αριστερή πλευρά του Πανσερραϊκού όπου ο Γκαρσία έβαλε αριστερό μπακ τον Διαμαντή και ο ΟΦΗ με Λάρσον, Μπάκου έκανε πάρτι!

Στο 27′ ήρθε το 1-0 με τον Μπάκου και τον Ισέκα να συνεργάζονται και τον Βέλγο με ένα καταπληκτικό τελείωμα ν’ ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 με τον Τοράλ να εκτελεί το κόρνερ, η άμυνα του Πανσερραϊκού δεν έδιωξε σωστά την μπάλα που στρώθηκε στον Λαμπρόπουλο στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ σε κενή εστία σκόραρε το δεύτερο φετινό του τέρμα.

Ο ΟΦΗ ήταν ασταμάτητος και στο 33′ ήρθε και το 3-0 όταν ο Μπάκου πήρε την μπάλα από τον Τοράλ, τη γύρισε αμέσως στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Ισέκα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδιωξε τα πάντα πάνω από τον ουρανό του “Γεντί Κουλέ”.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων και στο δεύτερο ημίχρονο επιχείρησε να κάνει διαχείριση με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την κατοχή της μπάλας αλλά να μην απειλούν καθόλου την εστία του Μπάουμαν.

Ο Πανσερραϊκός είχε την κατοχή της μπάλας δίχως ωστόσο να έχει καμία ευκαιρία με τον ΟΦΗ να κάνει φανερά διαχείριση δυνάμεων θέλοντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση και στο 79ο λεπτό ο Μπάκου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σε μια καταπληκτική εμφάνιση όταν βγήκε στην κόντρα, κέρδισε στο σπριντ τον Μπέργκστρομ και με ένα καταπληκτικό σουτ εκτέλεσε τον Χοβάν για το 4-0.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας) : Μπάουμαν, Τοράρινσον, Λάρσον (46′ λ.τ. Μαρινάκης), Λαμπρόπουλος, Βούρος, Γκαγιέγος (81′ Γκλάζερ), Μπάκιτς, Ριέρα (72′ Αποστολάκης), Μπακού, Τοράλ (61′ Νέιρα), Ισέκα (72′ Φελίπε)

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Χοβάν, Διαμαντής (46′ Ντάνκερλουι), Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Θυμιάνης, Ουεντραόγκο (46′ Στάικος), Μορέιρα (46′ Οικονόμου), Μούργος (46΄Χατζηστραβός), Τομάς (66′ Γούλερι), Ουάρντα, Άλεξιτς