Volley League : Νίκη με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ, παραλίγο τη “ζημιά” η Κηφισιά | HIGHLIGHTS

Με μια δύσκολη και αγχωτική νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Κηφισιά του τοπικού ΑΟΠ με 2-3 σετ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Η Κηφισιά έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και με τα πολύ καλά σερβίς του Οκοσάνοβιτς χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και με τελειωμένες κόντρα μπάλες από τον ίδιο και τον Μπόγιτς προηγήθηκε με 6-2 και 9-3.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν έτσι και με μπλοκ στον Ντεν Ντρις ξέφυγαν με 15-8, ο Δικέφαλος μείωσε με 23-20 από πρώτο χρόνο του Σαμοϊλένκο αλλά ο Ρικάρντο με 25-21 έκανε το 1-0 για την Κηφισιά.

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με το ξεκίνημά του να βρίσκει τις ομάδες συνεχώς ισόπαλες (7-7, 13-13). Σε εκείνο το σημείο και με μπλοκ του Σπηλιώτη αλλά και άσσο του Μπόγιτς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-13 στα μέσα του σετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι τα λάθη δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα του Χριστοφιδέλη να ξεφύγει με 18-14 σε ένα κρίσιμο σημείο.Η ομάδα των βορείων προαστίων κράτησε την διαφορά (23-19) και με επίθεση του Οκοσάνοβιτς ήρθε το 25-22 και το 2-0.

Δυναμικά ξεκίνησε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων στους πρώτους πόντους, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα, 5-8. Ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα των τριών πόντων, 10-13, ωστόσο το σετ ισορρόπησε στα μέσα, 16-16. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 18-21. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, οι παίκτες του Δικεφάλου με 20-25 έκαναν το 2-1 στα σετ.

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο τέταρτο σετ, ιδιαίτερα στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 6-10. Με εξαιρετική εικόνα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα, 10-16. Στην τελική ευθεία οι παίκτες του Δικεφάλου πήραν ξεκάθαρα τα… ηνία του σετ, 13-21, κάνοντας το 2-2 με 14-25, με τη νίκη να κρίνεται στο τάι-μπρέικ.

Δυναμικά ξεκίνησε στο τάι-μπρέικ ο Δικέφαλος, επιβάλλοντας από νωρίς το παιχνίδι του, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα από νωρίς, 3-6. Στη συνέχεια με επίθεση Βαν Ντεν Ντρις και μπλοκ Τακουρίδη, οι δύο ομάδες άλλαξαν τερέν με το σκορ στο 4-8. Ύστερα από την αλλαγή, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία αντίδραση μειώνοντας, 7-9, ωστόσο με Τρούχτσεφ και Βαν Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ πήρε πλήρως τα… ηνία του σετ, 8-14, κατακτώντας το στη συνέχεια με 10-15, 2-3.