Super League 2 : Άνετη νίκη για τη Νίκη Βόλου, δύσκολη η παραμονή πλέον για τον Απόλλωνα Πόντου

Παίζοντας επιθετικά από τα πρώτα λεπτά, η Νίκη Βόλου νίκησε 5-0 τον Απόλλωνα Πόντου και έφτασε στις 10 νίκες στο πρωτάθλημα, εδραιώνοντας την παρουσία της στην 3η θέση του 1ου ομίλου της Super League 2.

Από την άλλη, ο Απόλλων βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο καθώς τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος (εκκρεμεί και η εξ αναβολής εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΚ Β), θα πρέπει να καλύψει διαφορά έξι βαθμών από τον 11ο Καμπανιακό.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα της Μαγνησίας να πιέζει και να θέλει να επιβάλλει με το “καλημέρα” τον ρυθμό της. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 18′ με το σουτ του Κάσσου να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Γαβριηλίδη κατέληξε κόρνερ ύστερα από κόντρα και στο στην επόμενη φάση, έγινε το 1-0. Ο Πολίτης εκτέλεσε το φάουλ κι ο Γαβριηλίδης με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 28′ απείλησε κι ο Πέττας με τον ίδιο τρόπο χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Στο 34′ ήταν η σειρά του Μιράντα να βρει δίχτυα. Ο Κάσσος γύρισε την μπάλα στον συμπαίκτη του κι εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Νίκη να είναι αυτή που πίεζε για να πετύχει κι άλλα γκολ.

Στο 58′ ο Πέττας επιχείρησε ένα πολύ ωραίο σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι και ο Παναγιωτίδης, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έσπρωξε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα (3-0)

Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 62′ ο Μιράντα όπλισε το δεξί του πόδι από μακριά και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ και στο 88′ ο Κρητικός προστέθηκε στον πίνακα των σκόρερ, αφού από την κάθετη του Μιράντα, πέρασε και τον αντίπαλο κίπερ για να πετύχει ένα ωραίο τέρμα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα, με τη Νίκη Βόλου να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γκαραβέλης, Κάσσος (63′ Κουτσιμπάνας), Να’α (39′ λ.τ. Γιαννίτσης), Ανδρέου (46′ Τοπαλίδης), Μπαχανάκ, Πέττας, Παναγιωτίδης (63′ Μπαλλάς), Γαβριηλίδης, Λίταινας, Μιράντα, Πολίτης (70′ Κρητικός)

Απόλλων Πόντου (Σιρίλ Καλί) : Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι (77′ Αμπούντου), Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Μπλανκ Καζάου, Μουμίν, Μπούμπας (70′ Νοβίκοφ), Ακένα (53′ Σκάλλα), Ίννος (77′ Μαρτίνεζ), Αλμπάνης (53′ Φλένσμποργκ)