Super League 2 : Πέρασε από την Ευκαρπία η ΑΕΛ και τώρα το ντέρμπι! (photos+vid)

Χάρη σε τέρματα των Κοσονού και Στίνα, η ΑΕΛ πέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ Β στο γήπεδο του Μακεδονικού με σκορ 2-1, για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2 και ακολουθεί ο «τελικός» της Κυριακής (25/2), με τον Λεβαδειακό στο AEL FC Arena.

Η ομάδα της Θεσσαλίας έφτασε τους 42 βαθμούς, εννιά λιγότερους από τους πρωτοπόρους Βοιωτούς, την ώρα που ο “δικέφαλος” παραμένει στην 6η θέση, έχοντας έναν βαθμό απόσταση από τις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Ο αγώνας στο ξεκίνημά του δεν είχε ρυθμό, με πολλές δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Χαρακτηριστικό αποτελεί πως οι δύο ομάδες έφταναν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία μόνο από μερικές στημένες εκτελέσεις φάουλ, ή κάποιο κόρνερ. Η πρώτη υποψία φάσης για την ΑΕΛ ήρθε στο 16′ όταν ο Καλουτσικίδης από τα δεξιά σέντραρε, ο Κοσονού έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και ο γκολκίπερ μπλόκαρε.

Οι «βυσσινί» ήταν σαφώς πιο απειλητικοί από τους αντιπάλους τους και στο 26′ άγγιξαν το γκολ. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Στίνα έβγαλε τετ-α-τετ τον Φατάι, ο τελευταίος όμως νικήθηκε από τον Ταλιχμανίδη. Η απάντηση του ΠΑΟΚ Β ήρθε στο 41′ όταν ο Δαρέλας σέντραρε, ο Κανίς πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τους παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη. Στο 44′ ο Καλουτσικίδης από τα δεξιά και πάλι, έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Φατάι ανενόχλητος προσπάθησε να πλασάρει στην κίνηση, όμως γλίστρησε και δεν έπιασε καλά το σουτ, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να μπλοκάρει.

Με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις ξεκίνησε την αναμέτρηση στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ. Καθώς μόλις στο 48ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, ο Στίνα έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, πάσαρε στον Κοσονού, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε και έκανε το 0-1.

Οι «βυσσινί» μάλιστα επένδυσαν πάνω στο γκολ αυτό και τέσσερα λεπτά αργότερα, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Στίνα κινήθηκε έξυπνα στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ταλιχμανίδη, κάνοντας έτσι το 0-2.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να «καθαρίσουν» τη νίκη, όμως στο 54′ ο Ταλιχμανίδης με υπερένταση απέκρουσε την κεφαλιά του Ηλιάδη. Όμως εκεί που η ΑΕΛ έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, δέχθηκε μετά από δικό της λάθος το γκολ. Στο 61′ ο Πανίδης έκλεψε την μπάλα, έστρωσε στο ύψος της περιοχής και στον άξονα για τον Τσοπουρίδη και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον Σουλούκο και μείωσε σε 1-2.

Στα τελευταία λεπτά τώρα, οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση και οι «βυσσινί» γλίτωσαν τα χειρότερα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πανίδης έκανε από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή το γύρισμα, ο Σπυράκος όμως καθυστέρησε και το σουτ του μπλόκαρε σε σώματα αμυντικών, οι οποίοι στη συνέχεια απομάκρυναν και τον κίνδυνο.

Παρόλα αυτά, τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι οι «βυσσινί» πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ το 1-2 και η προσοχή των πάντων στην ΑΕΛ στρέφεται στην προσεχή κρίσιμη αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό.

δείτε φωτογραφίες στο ArenaLarissa

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Ταλιχμανίδης, Τασιούρας, Παναγιώτου (55′ Πανίδης), Παντεκίδης, Φίλων, Κωττάς, Γιαξής, Σνάουτσνερ, Γκούμας (55′ Σπυράκος), Δαρέλας (81′ Σαποβάλοφ), Κανίς (81′ Κουαλιάτα)

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης) : Σουλούκος, Μαϊδανός (79′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Θωμαΐδης, Καλουτσικίδης, Παπαγεωργίου Α., Παπαγεωργίου Κ. (79′ Γιανναράκης), Φατάι (86′ Κόσιτς), Μαυριάς (70′ Νίνο), Στίνα, Κοσσονού (86′ Μορέιρα)