Ακατάλληλο για…καρδιακούς το ματς στο ΔΑΚ “Βικέλας”, ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε στον πόντο την Κομοτηνή

Μια νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος για την 21η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1 φιλοξένησε τον ΓΑΣ Κομοτηνή.

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με την ελάχιστη διαφορά και συγκεκριμένα με 48-47, το μικρότερο σκορ που καταγράφηκε φέτος στην κατηγορία.

Αν και το παιχνίδι δεν ξεκίνησε τόσο άσχημα, σταδιακά οι δύο ομάδες αύξησαν δραματικά τα ποσοστά αστοχίας τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στον Φίλιππο, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται με 16-11, ενώ το υπόλοιπο του ημιχρόνου κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι που με το επιμέρους 9-21 του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 25-32.

Μάλιστα, η Κομοτηνή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό διευρύνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ωστόσο κάπου στα μέσα της περιόδου επήλθε και πάλι ισορροπία, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να υπερασπιστούν το προβάδισμά συνεχίζοντας στο +6 και το 37-43.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο. Με το επιμέρους σκορ της περιόδου στο 11-4, ο Φίλιππος κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει εν τέλει τη νίκη με 48-47 που τον διατηρεί μόνο δεύτερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 25-32, 37-43, 48-47.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κάτζος 8 (2), Ελευθεριάδης 12 (1), Αποστολίδης Α. 12 (3), Ξενιτίδης, Μπένας 4, Κοτσανος 6, Φλιάτης 2, Μελαδιανός 2, Αποστολίδης Ε. 2.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Αρχιμανδρίτης 12 (2), Χριστοδούλου 5, Περρής 8, Ναλμπάντης 6 (2), Μπίλιος, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 8 (1), Κάλτσος 2, Κάφφκε, Χωματάς.