Handball Premier : Επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί ο ΠΑΟΚ, 31-25 τον Ζαφειράκη Νάουσας

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» του Ζαφειράκη Νάουσας με 31-25, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΟΚ, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, 6-3. Μη χάνοντας το προβάδισμα, οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση, διατηρώντας το προβάδισμα τους, 10-8. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Δικεφάλου διατήρησαν το προβάδισμα τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 15-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο ρυθμό, και έχοντας ποικιλία στα πρόσωπα, όσον αφορά το σκοράρισμα, «άνοιξε» περισσότερο τη διαφορά, 24-19. Ο Δικέφαλος δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι, έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, 29-20. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» πήραν τη νίκη με 31-25, παίρνοντας παράλληλα ακόμα δύο βαθμούς.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 8-5, 10-8, 12-11, 15-13 (ημχ), 18-15, 21-18, 24-19, 29-20, 31-22, 31-25
Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-2/2

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 8, Παπαγεωργίου 1, Νικολαϊδης 2, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 3, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 2, Χατζίδης, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 5

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπόλας 8, Τσαγκερας 4, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 2, Πινακούδης, Σαράφης 5, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας, Φερλαχίδης, Λόλας 2.