Μόναστιρ: Ξανά πρωταθλήτρια στα διπλά η Σακελλαρίδη!

Τρίτη διαδοχική κατάκτηση του τίτλου στα διπλά του ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων τουρνουά του Μόναστιρ για τη Σαπφώ Σακελλαρίδη. Η 20χρονη Ελληνίδα τενίστρια έφτασε ξανά στην κορυφή, έχοντας δίπλα της τη Γερμανίδα, Μάρα Γκουθ, ενώ έφτασε τους τέσσερις φετινούς, και 20 συνολικούς τίτλους στην καριέρα της.

Όπως αναφέρει το Tennis24, το εν λόγω δίδυμο επικράτησε στον τελικό των Γερμανίδων, Λουίσα Ερντά και Γιαζμίν Βάγκνερ με 7-5, 6-1, μετά από μία ώρα και 23 λεπτά αγώνα στο Court 1. Νωρίτερα έπαιξαν και στο ματς της 4άδας, όπου νίκησαν τις Γιοχάνα Σίλβα (Γερμανία) και Άνι Βανγκελόβα (Βουλγαρία) με 6-1, 6-1 σε 52 λεπτά.

Οι κορυφαίες του ταμπλό είχαν κερδίσει πρώτα τις Μέριεμ Μπεν Εζεντίν (Ελβετία) και Αναστασία Γκολούμπκοβα (Ρωσία) με 6-4, 6-0, και στην 8άδα επιβλήθηκαν των Λίελ Μάρλιες Ροθενστάινερ (Αυστρία) και Μαρί Βογκτ (Γερμανία) με 6-1, 6-4.

Παρόλα αυτά, η Σαπφώ σήμερα είχε και υποχρεώσεις στα μονά, παίζοντας συνολικά 3 ματς! Εκεί έφτασε ως τα ημιτελικά, όπου ηττήθηκε από τη Βελγίδα, Ελιέσα Βανλανγκέντονγκ με 7-5, 6-1, μετά από μία ώρα και 41 λεπτά αγώνα στο ίδιο κορτ.

Για να φτάσει ως την 4άδα, η Νο1 του ταμπλό αρχικά κέρδισε την 26χρονη Πορτογαλίδα, Σάρα Λάνκα, με 6-3, 6-2, στο δεύτερο γύρο επικράτησε της 24χρονης Γερμανίδας, Λουίσα Χρντά, με 7-6(3), 6-0, και στην 8άδα επιβλήθηκε της 29χρονης Γαλλίδας, Παουλίν Παγέτ, με 6-3, 6-4.