LaLiga : Νίκη τετράδας για την Ατλέτικο, η Βιγιαρεάλ “βύθισε” τη Γρανάδα (vid)

Μεγάλο βήμα εξόδου στο επόμενο Champions League για την Ατλέτικο Μαδρίτης που κέρδισε με μεγάλη δυσκολία την Μπέτις με 2-1 και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε που προηγήθηκε από πολύ νωρίς με αυτογκόλ του Ρούι Σίλβα (8’) έπειτα από τρίσποντη καραμπόλα ανάμεσα σε τρεις παίκτες που προσπάθησαν να απομακρύνουν πάνω στη γραμμή.

Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας που ήταν ο κορυφαίος του πρώτου μέρους απέκρουσε πέναλτι του Μοράτα (28’), όμως ο Ισπανός φορ πήρε το αίμα του πίσω, αφού με κεφαλιά σε κενή εστία, σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 8 άκαπνα παιχνίδια και έκανε το 2-0 (44’).

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε τελειωμένο, άλλαξε εντελώς στην επανάληψη, με την Μπέτις να βγαίνει από το καβούκι της και να απειλεί με την ολική ανατροπή. Ο Ουίλιαμ Καρβάλιο μείωσε σε 2-1 (62’) και στο τέλος χρειάστηκε μία επέμβαση παγκόσμιας κλάσης από τον Γιάν Όμπλακ σε προσπάθεια του Γκούιντο Ροντρίγκες για να μείνει το 2-1 (79’), που αύξησε τη διαφορά από την πέμπτη θέση για την Ατλέτικο στους 6 βαθμούς…

Νωρίτερα, η Βιγιαρεάλ διέλυσε με 5-1 τη Γρανάδα στο «Λα Κεράμικα» για την 27η αγωνιστική της La Liga. Το «κίτρινο υποβρύχιο» τορπίλισε την ομάδα της Ανδαλουσίας και πλέον πηγαίνει στο «Οράνζ Βελοντρόμ» για το πρώτο ματς κόντρα στη Μαρσέιγ για το Europa League.

Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Σόρλοτ που έκανε χατ τρικ, έφτασε σε μια ευρεία νίκη κόντρα σε μια ομάδα που ρεαλιστικά πλέον την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία.

Ο Νορβηγός φορ έβαλε το πρώτο και το δεύτερο γκολ στο 7’ και το 19’, ενώ σημείωσε και το 5-0 στο 66’ όταν μετά από κόρνερ του Παρέχο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Το 3-0 έκανε στο 32’ με κεφαλιά ο Καπού πάλι μετά από κόρνερ του Παρέχο. Στο 47’ ο Γκονζάλο Γκέντες που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο έκανε το 4-0 μετά από ασίστ του Άλεξ Μπαένα.

Το μόνο που κατάφερε η Γρανάδα ήταν να μειώσει σε 5-1 με γκολ στ0 90+1 με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή του Κορμπεάνου.