Premier League : “Αφεντικό” του Μάντσεστερ η Σίτι (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβγαλε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο “Έτιχαντ”, προηγήθηκε με γκολάρα του Ράσφορντ, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι έφερε… τούμπα το ντέρμπι (3-1) με δυο γκολ του Φόντεν και παρέμεινε στο -1 από την πρωτοπόρο, Λίβερπουλ, στη βαθμολογία της Premier League.

Το πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να αιφνιδιάσει τη Μάντσεστερ Σίτι, ανοίγοντας το σκορ στο μόλις στο 8’. Από βολέ του Ονάνα, ο Μπρούνο Φερνάντες υποδέχθηκε την μπάλα, την «έσπασε» στον Ράσφορντ, ο οποίος έπιασε απίστευτο σουτ και έστειλε την μπάλα… δοκάρι και μέσα για το 0-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έχασε μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει. Κορυφαίες της στιγμές, η επέμβαση του Ονάνα στο πλασέ του Φόντεν (15’) και η εξ επαφής άστοχη προβολή του Χάαλαντ -σε άδειο τέρμα- από την κεφαλιά πάσα του Φόντεν στο 45+1’.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και βρήκε… απάντηση στο Γκολ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με έναν εξίσου εντυπωσιακό τρόπο. Στο 57’ ο Φόντεν έκανε τη διαγώνια κίνηση έπιασε μια… σουτάρα με το αριστερό πόδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ονάνα για το 1-1.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να ρίξει για λίγα λεπτά τον ρυθμό του αγώνα κι έτσι να περιορίσει την επιθετικότητα των γηπεδούχων. Οι «πολίτες», όμως, συνέχισαν να έχουν το… πάνω χέρι, στα τελευταία λεπτά πίεσαν για το γκολ της νίκης και το πέτυχαν στο 81’ με το δεύτερο τέρμα του Φόντεν στην αναμέτρηση.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Άμραμπατ έκανε λάθος, έχασε την μπάλα, ο Ρόδρι έδωσε την μπάλα στον Χάαλαντ και ο Νορβηγός δεν αστόχησε αυτή τη φορά, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1.