Basket League : Στο δεύτερο μέρος… πάτησε γκάζι το Μαρούσι | HIGHLIGHTS

Το Μαρούσι επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας (99-73) στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Θωμά με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 43-30, έφτασε τις 6 νίκες στις πρώτες 19 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League και εξασφάλισε το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία έναντι των «μελανόλευκων».

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν νικήσει και στο ματς του πρώτου γύρου (75-69). Το Μαρούσι ξεκίνησε καλύτερα και με 9 πόντους του Μίροσλαβ Ραντούλιστα προηγήθηκε με 18-9 3’ και 21’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Απόλλων, ωστόσο, αντέδρασε και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και οδηγώντας τους γηπεδούχους σε λάθη μείωσε σε 22-21 6’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Με 4 πόντους του Ορλάντο Κόουλμαν και τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας προσπέρασε με επιμέρους σκορ 9-3 από την έναρξη της δεύτερης περιόδου με 30-27, δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη του δεκάλεπτου.

Με γκολ φάουλ του Τζος Πέρκινς, ο Απόλλων προηγήθηκε ακόμη και με 6 πόντους (37-31) στο 16’, όμως, το Μαρούσι ανέκαμψε και με 6 πόντους του Αϊζάια Μπρίσκοου και 5 με ένα τρίποντο του Αλέξανδρου Νικολαΐδη στο 19’ ήταν μπροστά στο σκορ με 44-41.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την άμυνα τους στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου με τους Νικολαΐδη, Γκλεν Κόζι να πετυχαίνουν από 5 πόντους με ένα τρίποντο, ξέφυγαν με 14 (61-47).

Το Μαρούσι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με τους Κόζι, Ραντούλιτσα πρωταγωνιστές στην επίθεση ανέβασε τη διαφορά στους 22 (89-67) στο 37’, ενώ η απόσταση των δύο αντιπάλων έφτασε και τους 28 πόντους για τους γηπεδούχους (99-71) λίγο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Ο Νικολαΐδης με 19 πόντους με 7/12 σουτ εντός πεδιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και εκείνος που έδωσε την ώθηση στο Μαρούσι για να ξεφύγει στο σκορ. Από τους «κιτρινόμαυρους» διακρίθηκαν ακόμη ο Κόζι με 18 πόντους και ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα που έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Μαλίκ Όσμπορν με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-43, 69-61, 99-73.