“Χρυσό” τρίποντο στην Ευκαρπία για τον Καμπανιακό

Πολύ σπουδαίο “διπλό” για τον Καμπανιακό, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Η ομάδα της Χαλάστρας επικράτησε με 1-0 του Μακεδονικού στη Νέα Ευκαρπία, χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιουκούδη στο 5ο λεπτό και έφτασε τους 23 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τον Αιολικό.

Την ίδια ώρα, ο Μακεδονικός γνώρισε την πρώτη ήττα εντός έδρας και στο τελευταίο ματς, θέλει έναν βαθμό κόντρα στην ΑΕΚ Β για να αγωνιστεί στα play out.

Η αναμέτρηση κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό από νωρίς, όταν στο 5ο λεπτό ο διαιτητής Κακουλίδης καταλόγισε πέναλτι σε απόκρουση του Μπουλάτοβιτς, με το «στρατόπεδο» των «πρασίνων» να εξεγείρεται. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γιουκούδης πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ (0-1).

Μάλιστα, μέσα στο επόμενο διάστημα, με τους γηπεδούχους σαστισμένους, ο Καμπανιακός είχε δύο πολύ σημαντικές φάσεις για να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Γιουκούδη και τον Φροσύνη (8′ και 19′) να αστοχούν από πολύ πλεονεκτική θέση.

Έχοντας την κατοχή της μπάλας, ο Μακεδονικός έγινε σταδιακά πιο επικίνδυνος, απειλώντας με το χλιαρό σουτ του Ζαφειράκη (31′) και με το πλασέ του Χάσεκ (44′) το οποίο κόντραρε πάνω στους αμυντικούς.

Από την έναρξη του, το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε συγκινήσεις, με τον Ζαφειράκη να σπαταλά μια σπουδαία στιγμή από αντεπίθεση στο 48′, επιλέγοντας να σουτάρει από απόσταση χωρίς να ανησυχήσει τον Γιακουμή. Δύο λεπτά μετά ο Καμπανιακός σκόραρε από εκτέλεση φάουλ, όμως ο βοηθός υπέδειξε off side, απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους.

Με τον Μακαδενικό να ανεβάζει τις γραμμές του και να ρισκάρει για το γκολ της ισοφάρισης, ο Καμπανιακός βρήκε δυο πολύ μεγάλες φάσεις στη μετάβαση τις οποίες σπατάλησαν Ταΐρης και Σαρβανίδης (76′ και 90).

Αναζητώντας το γκολ που θα τον έστελνε στα play off ο Μακεδονικός άγγιξε το 1-1 με τα σουτ των Σιμόνι και Λεωνιδόπουλου μέσα από την περιοχή στις καθυστερήσεις. Το πρώτο κατέληξε άουτ, ενώ στο δεύτερο χρειάστηκε η επέμβαση του Γιακουμή.

Το τελικό 0-1 αφαιρεί από τον Μακεδονικό την αίγλη μιας αήττητης εντός έδρας σεζόν, αλλά κυρίως δίνει παράταση στον αγώνα του για να εξασφαλίσει μια θέση στα play off. Στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην ΑΕΚ Β «οι πράσινοι» διατηρούν την τύχη στα χέρια τους, αφού έστω και με έναν βαθμό θα τερματίσουν στη 5άδα, χωρίς να χρειάζεται να εξαρτώνται από το αποτέλεσμα του διώκτη τους, ΠΑΟΚ Β, που υποδέχεται τη Νίκη Βόλου.

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Μπουκουβάλας (58′ Τσουκάνης), Γρομητσάρης, Σαραγιώτης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης (75′ Λεωνιδόπουλος), Χάσεκ, Ραμίρεζ (58′ Κουλούρης), Μπουλάτοβιτς (58′ Χερίδης), Ζαφειράκης, Σιμόνι

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης) : Γιακουμής, Καθάριος Π. (80′ Μπούσης), Παπαστεριανός, Λαγωνίδης, Φροσύνης, Έππας (46′ Σαρβανίδης), Γαρύφαλλος, Καθάριος Ν. (71′ Ταΐρης), Μανιός (71′ Τότσκα), Πόζογλου (71′ Πολύζος), Γιουκούδης