Ξανά νίκη στο “Βικέλας” για τον Φίλιππο Βέροιας (photos+βαθμολογία)

Δεν ξέρει να… χάνει στο ΔΑΚ “Βικέλας” ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος συνεχίζει ένα εξαιρετικό αήττητο σερί 11 αγώνων, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου (9/3) κατάφερε να κερδίσει για την 23η αγωνιστική της National League 1 και την Καβάλα με 77-70.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα περίπου της 2ης περιόδου. Το 19-20 του πρώτου δεκαλέπτου διευρύνθηκε στη συνέχεια, ωστόσο ο Φίλιππος “πάτησε γκάζι” στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου και με ένα εξαιρετικό σερί μετέτρεψε το -7 σε +4, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-36 υπέρ του.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ομάδα της Ημαθίας κλήθηκε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της και τα κατάφερε περίφημα. Αν και η Καβάλα αναζήτησε λύσεις, ο Φίλιππος είχε πάντα τις απαντήσεις και με συχνά ξεσπάσματα, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμά του.

Παρόλα αυτά, η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα εκεί όπου η γηπεδούχος ομάδα ήταν και πάλι αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας τελικώς στη νίκη με 77-70 στο, για ακόμη μια φορά, γεμάτο ΔΑΚ “Βικέλας”!

Τρεις αγωνιστικές απομένουν μέχρι το φινάλε της πρώτης φάσης στον 3ο όμιλο, με τον Φίλιππο Βέροιας να έχει δύο αναμετρήσεις και ένα ρεπό στο πρόγραμμα του, εκ των οποίων θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει μαθηματικά την απευθείας πρόκριση στη 3η φάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-36, 64-60, 77-70

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 29 (1), Αποστολίδης Α. 13 (2), Ξενιτίδης 3, Κάτζος 8, Μπένας 8, Κοτσανος 8, Μελαδιανός 6, Φλιάτης 2, Αμανατίδης, Αποστολίδης Α., Λάζαρης.

Καβάλα (Κουστένης): Κόλσον 16, Μουρατίδης 3 (1), Αντωνιάδης 6 (2), Τσίγκας, Απαζίδης 6 (1), Κεραμάρης 13(3), Πεχλιβανίδης 13 (3), Τραπεζάνογλου 2, Σταμούλης, Μουτίδης 11.