Basket League : Το έκανε εύκολο ο Παναθηναϊκός | HIGHLIGHTS

Μέσα σε όμορφη ατμόσφαιρα στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 87-64 της Καρδίτσας για την 20ή αγωνιστική της Basket League κι έφτασε τις 19 νίκες στο Πρωτάθλημα.

Με κορυφαίους τους Λεσόρ (16 π., 8 ριμπ.) και Μήτογλου (15 π., 7 ριμπ) οι «πράσινοι» πέτυχαν τον στόχο τους. Από την άλλη πλευρά η Καρδίτσα ήταν ανταγωνιστική στα πρώτα 15 λεπτά και στη συνέχεια δεν τα παράτησε παρά το γεγονός πώς ο Παναθηναϊκός άνοιξε τη διαφορά. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο ΜακΚάλουμ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Σε υψηλό ρυθμό κινήθηκε από το ξεκίνημα της η αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και μάλιστα προηγήθηκαν με 20-16, έπειτα από καλάθι του Τέβιν Μακ στο 7’. Μετά το τέλος της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν στα ίσια (22-22), με τους «πράσινους» να είναι άστοχοι από τα 6.75.

Με επιθετική αιχμή τον Ματίας Λεσόρ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο περνώντας μπροστά με 30-26 στο 16’. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα οι λύσεις των «πράσινων» ήταν περισσότερες, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν προβάδισμα με διψήφια διαφορά (42-32) στο ημίχρονο.

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Συνέχισαν την πιεστική άμυνα κι έτρεξαν ένα σερί 6-0 (48-32). Με καλάθι του Μήτογλου στο 26’ μάλιστα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά (59-38). Από κει και έπειτα τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν στο ματς αφού η Καρδίτσα δεν μπορούσε να περιορίσει τους «πράσινους», τη στιγμή που ο τεχνικός του «τριφυλλιού» μοίραζε τον χρόνο συμμετοχής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα μπορεί να έπεσε αλλά οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο κάνοντας επιμέρους σκορ 11-6, με συνέπεια να μειώσουν (71-59). Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων οι «πράσινοι» δεν ανησύχησαν περαιτέρω φτάνοντας στην επικράτηση καθώς ανέβασαν πολύ γρήγορα τη διαφορά.

Tα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87