Bundesliga : Με νίκες συνέχισαν οι “Ευρωπαίες” Φράιμπουργκ και Άιντραχτ (vids)

Η Αϊντραχτ γιόρτασε τα 125α γενέθλια της με μεγάλη νίκη επί της Χόφενχαϊμ (3-1) που την εδραιώνει στην 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το κλίμα στις εξέδρες ήταν γιορτινό για τα 125α γενέθλια του συλλόγου και η Φρανκφούρτη έδωσε στους οπαδούς της και ποδοσφαιρική αφορμή για να το γιορτάσουν στις κατάμεστες εξέδρες.

Η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε νωρίς με τον Μπρουκς (6’), όμως έμελλε να αποτελέσει απλό κομπάρσο στο πάρτι της Αϊντραχτ. Ο σκόρερ αποβλήθηκε λίγο αργότερα (22’) και το παιχνίδι γύρισε.

Ο Κοχ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 32ο λεπτό και στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Μάριο Γκέτσε. Από δική του ασίστ ο Ντίνα Εμπιμπέ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (52’), ενώ με ωραίο τρόπο έγραψε το τελικό 3-1 (64’) που δίνει στη Φρανκφούρτη αέρα 7 βαθμών στη μάχη για την 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σπουδαία νίκη για τη Φράιμπουργκ που άντεξε και έφευγε με το διπλό από το «Βονόβια Ρουρστάντιον» με 1-2 επί της Μπόχουμ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Έγκεσταϊν άνοιξε το σκορ στο 36′ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Γκρέγκοριτς διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 53′.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Όρντετς στο 62′, χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο. Στους 33 βαθμούς και την 8η θέση ανέβηκε η Φράιμπουργκ, ενώ η Μπόχουμ υπέστη την τρίτη σερί ήττα της μένοντας στους 25 βαθμούς και τη 15η θέση.