LaLiga : Επέστρεψε στις νίκες και στη δεύτερη θέση η Χιρόνα, μεγάλη ανατροπή στο τέλος για τη Σοσιεδάδ (vid)

Η Χιρόνα έφερε ξανά το χαμόγελα στα χείλη των φίλων της, αν και φέτος η πορεία της έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 2-0 της Οσασούνα για την 28η αγωνιστική της La Liga και ανέκτησαν τη 2η θέση της βαθμολογίας από την Μπαρτσελόνα, μειώνοντας τη διαφορά από τη Ρεάλ που αγωνίζεται την Κυριακή.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι σε έναν αντίπαλο που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και πριν από τη σέντρα είχε συγκεντρώσει 10 από τους 12 διαθέσιμους βαθμούς.

Οι μεγάλες ευκαιρίες ήταν λιγοστές στον αγώνα, όμως το γκολ του Πόρτου μόλις στο 13ο λεπτό αποτίναξε το άγχος των γηπεδούχων. Οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το γκολ του Σάβιο στο 86′ κλείδωσε τη νίκη και το “τρίποντο”.

Νωρίτερα, το ματς στο Nuevo Los Carmenes ήταν εξαιρετικό. Η Σοσιεδάδ μετά από τέσσερις αποτυχίες στη σειρά σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Champions League, νίκησε 3-2 στη Γρανάδα με ανατροπή και προσπέρασε την Μπέτις στη μάχη της Ευρώπης.

Στο πρώτο μέρος η Γρανάδα μπήκε με ορμή δείχνοντας ότι θέλει το ματς για τη σωτηρία της. Ο Γιόζβιακ απείλησε στο 17′ και στη συνέχεια της φάσης μέσω VAR ήρθε το πέναλτι που έκανε γκολ ο Ουζούνι για το 1-0 στο 21′. Η Σοσιεδάδ χωρίς να εντυπωσιάσει βρήκε την ισοφάριση με την κεφαλιά του Σαντίκ στο 33′, με τη Γρανάδα να παίρνει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης και να χάνει δύο ευκαιρίες σε ένα τρίλεπτο στο 42′ με τον Πελίστρι και στο 45′ με τον Ρουίθ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως ο Ουζούνι ήρθε να συμπληρώσει την προσπάθεια του Πελίστρι γράφοντας το 2-1 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γρανάδα προσπάθησε να “σβήσει” το ματς και το κατάφερε μέχρι το τελευταίο 10λεπτο που η άμυνά της “έκανε νερά”. Ο Λε Νορμάντ ισοφάρισε με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση στο 80′ και 5 λεπτά αργότερα ο Αντρέ Σίλβα που ήρθε από τον πάγκο έγραψε το τελικό 2-3 από κοντά. Ο Πελίστρι είχε την τελευταία φάση στο ματς, αλλά τον πρόλαβε ο Θουμπιμέντι.