Γ Εθνική : Διπλό με ανατροπή για τον Άρη Πετρούπολης, τέσσερις κόκκινες κάρτες στο παιχνίδι!

Επεισοδιακό παιχνίδι στο Μοσχάτο, που διήρκησε πάνω από 100 λεπτά(!), στο τελευταίο χρονικά για την 26η αγωνιστική της Γ Εθνικής.

Ο Εθνικός ήθελε τη νίκη ώστε να παραμείνει στο -11 από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο (δύσκολο έτσι κι αλλιώς το έργο του) και από την άλλη, ο Άρης Πετρούπολης να εξασφαλίσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γεωργούση στο 45ο λεπτό, το οποίο κέρδισε νωρίτερα ο Ντινιωτάκης.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως είχε να παρουσιάσει μια τελείως διαφορετική εικόνα. Στο 56′ ο Γκότοβος με κεφαλιά “έγραψε” το 1-1, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Στέλιος Κρητικός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Η εξέλιξη αυτή φάνηκε να…σοκάρει τους Πειραιώτες, οι οποίοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Γεωργούση.

Το παιχνίδι είχε γίνει αρκετά νευρικό, με πολλές διακοπές λόγω των πολλών φάουλ και μάλιστα στο 80′ οι Βλαχοδήμος και Σκεντεράι αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα από πλευράς Άρη για χτυπήματα εκτός φάσης!

Με σημαντικότατο αριθμητικό πλεονέκτημα ο Εθνικός, πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 87′, όταν ο Σεκούμπα σούταρε αλλά ο Καρδάμης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

Στο 89ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλο παίκτη με αποβολή, αυτή τη φορά για διαμαρτυρία, με τον Γκότοβο να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στο 90+3′ ο Εθνικός είχε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Ζωγραφάκη πέρασε άουτ.

Το ματς ολοκληρώθηκε στο 102′, λόγω των καθυστερήσεων που είχαν καταγραφεί με τις αποβολές, τις αλλαγές και τις διακοπές.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές) : Μεσούλι, Παπαγγέλης, Ζωγραφάκης, Χρούστινετς (63′ Κατσογιάννης), Τσατσαρής (77′ Πλουμάτος), Μαλάι (63′ Τσιάβος), Κυριαζής (63′ Σεκούμπα), Πολύζος, Γεωργούσης (77′ Βαλαβανόπουλος), Μακρυγιάννης, Ντινιωτάκης

Άρης Πετρούπολης (Κώστας Βελιτζέλος) : Σικαλιάς, Τσουβαλτσίδης, Κορώνης (90+8′ Μουστάκης), Καρδάμης, Ντόη (59′ λ.τ. Μενάι), Γκότοβος, Σκεντεράι, Τσίτσαρης, Κρητικός Σ., Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος