Serie A : Μεγάλο “διπλό” της Ουντινέζε στο Olimpico! (vid)

Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για να κριθεί το αποτέλεσμα στον αγώνα ανάμεσα σε Λάτσιο και Ουντινέζε, για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A. Η φιλοξενούμενη ήταν εκείνη που έβαλε και τα τρία γκολ του αγώνα (1-2), με τους Λούκα και Τοβάν να σώζουν τον Τζανιέτι μετά το αυτογκόλ του.

Από νωρίς ήρθε η μεγάλη ευκαιρία και αυτή ανήκε στη γηπεδούχο. Ο Ζατσαγκάνι δοκίμασε την τύχη του από το όριο της περιοχής, όμως η προσπάθεια του στο 4ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι.

Ακολούθησε η χαμένη ευκαιρία του Βετσίνο (35′), ενώ η απάντηση ήρθε από τον Προβεντέλ ένα λεπτό αργότερα. Στο 40ό λεπτό ο Άντερσον επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Γκολ εν τέλει δεν σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Ότι δεν έγινε σε ολόκληρο το Α’ μέρος, έγινε σε ελάχιστα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου. Στο 47ο λεπτό ο Λορέντζο Λούκα βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά κάτω πλευρά, για να κάνει το 0-1 της ομάδας του. Ο Τζανέτι στέρησε για λίγο τη χαρά στα πρόσωπα των συμπαικτών του, αφού άθελά του στο 49ο λεπτό έβαλε αυτογκόλ. Εντούτοις η Ουντινέζε είχε την απάντηση και τον Τοβάν στο 51ο λεπτό πήρε εκ νέου το προβάδισμα.

Από τη μία, η Λάτσιο πέταξε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την επτάδα της Serie A, αφού με νίκη απόψε θα βρισκόταν στο -1 από τη Νάπολι. Απεναντίας, το τρίποντο που εξασφάλισε η Ουντινέζε ήταν υπερπολύτιμο, αφού της έδωσε τη δυνατότητα να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Βέβαια, η απόσταση που τη χωρίζει είναι μόλις τρεις βαθμοί, αφού εκείνη και ακόμα έξι ομάδες βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους.