Premier League : Μια Τσέλσι από τα…παλιά, 3-2 τη Νιουκάστλ (vid)

Τρομερό ματς στο Λονδίνο, με την Τσέλσι να παρουσιάζεται…μεταλλαγμένη κόντρα στη Νιουκάστλ και να θυμίζει κάποια από τα στοιχεία που τη χαρακτήρισαν στις μεγάλες πορείες των προηγούμενων ετών.

Μπορεί να αγχώθηκαν στο φινάλε, οι “μπλε” όμως επέστρεψαν στις πειστικές εμφανίσεις και στις νίκες απέναντι στη Νιούκαστλ, την οποία λύγισαν με 3-2 και την πλησίασαν στον πόντο.

Η Τσέλσι προηγήθηκε μόλις στο 6΄με τον Νίκολας Τζάκσον, ωστόσο η Νιούκαστλ στο 42΄ισοφάρισε σε 1-1 χάρη στο γκολ του Ίζακ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο μπήκε αρκετά φουριόζα και κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων, πρώτα με το γκολ του Πάλμερ στο 57΄και στη συνέχεια με εκείνο του Μούντικ στο 76΄.

Πάνω μάλιστα που η Τσέλσι έδειχνε πως είχε κλειδώσει τη νίκη, ένα γκολ του Μέρφι στο 90΄ ήρθε για να κάνει το παιχνίδι θρίλερ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο το τελικό 3-2 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα με τους Λονδρέζους να παίρνουν τη νίκη.