Διπλασίασε τις νίκες του ο Παναθηναϊκός και βρίσκεται μια ανάσα από τους τελικούς | HIGHLIGHTS

Βγάζοντας μέταλλο και αποφασιστικότητα, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη στο Παλατάκι, επικρατώντας του… άοσμου ΠΑΟΚ με 1-3 και έκανε μεγάλο βήμα για τους τελικούς της Volley League, αφού πλέον προηγείται στη σειρά με 2-0 και το επόμενο παιχνίδι είναι στην έδρα του, το Μετς (18/3 – 19:00), έχοντας την ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός έκανε καλύτερη εκκίνηση και προηγήθηκε στο ματς με τα καλά σερβίς του Ερνάντεζ με 4-8 και 8-12, παίρνοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα από νωρίς.

Με Τρούχτσεφ και Ντεν Ντρις να δίνουν σκορ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 18-19, αλλά οι πράσινοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε του σετ και σε συνδυασμό με δυο λάθη του Δικεφάλου και επίθεση του Κόβαρ έκαναν το 0-1 με 21-25 και πήραν προβάδισμα στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έκανε καλή εκκίνηση και με μπλοκ του Σαμοϊλένκο στον Ρανγκέλ προηγήθηκε με 13-9, ενώ ο Τρούχτσεφ με πλασέ κράτησε την υπέρ της ομάδας του διαφορά. Σε εκείνο το σημείο του σύνολο του Ανδρεόπουλο αντέδρασε και με το δίδυμο ΠρωτοψάλτηΚόβαρ μείωσε τη διαφορά, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 18-18, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Σημείο κλειδί του σετ ήταν το 22-22, στο οποίο ο ΠΑΟΚ με 3-0 σερί έκανε το 25-22 και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ και με πόντους από Ιερεθουέλο και Ερνάντεζ ξέφυγε με 7-12 και 10-16. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά με Πρωτοψάλτη (14-21) και να κάνουν με άνεση το 1-2 (18-25).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, παρά το ισορροπημένο ξεκίνημα (4-4) οι πράσινοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με σκορ από Κόβαρ και Ρανγκέλ, ξέφυγαν για τα καλά με 7-12 και 13-18, βάζοντας τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη.

Συνεχίζοντας με τον ίδιο τρόπο, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμά του (16-22) και να πάρει τη μεγάλη νίκη με 21-25 έπειτα από πρώτο χρόνο του Βουλκίδη.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 18-25, 21-25