Basket League : Προβάδισμα για την εξάδα η ΑΕΚ (vid)

Την ένατη νίκη της σημείωσε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 90-82 του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 21η αγωνιστική της Basket League και πήρε προβάδισμα για την εξάδα. Αντίθετα, το Μαρούσι θα συμμετάσχει στα playouts.

Ο Ράντλ και ο Κουζμίνσκας σημείωσαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Κουζέλογλου είχε 13 πόντους κι 7 ριμπάουντ για την Ένωση που 19 ασίστ κι 9 λάθη. Από το Μαρούσι ο Τζούστον είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Ραντούλιτσα είχε 19 πόντους κι 6 ριμπάουντ.

Με επιθετική αιχμή τον Ραντλ η ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75. Η Ένωση προηγήθηκε με 24-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου και συνέχεια έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (43-26), έπειτα από δύο βολές του Κουζμίνσκας. Κάπου εκεί αντέδρασε το Μαρούσι με επιμέρους σκορ 11-4, με συνέπεια να μειώσει την απόσταση από τους φιλοξενούμενους (47-37), με πρωταγωνιστές τους Μπρίσκοου και Κόζι.

Με πέντε πόντους του Νάιτ και τρεις του ΜακΡέι η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους 18 (55-37) πριν συμπληρωθούν τα δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο. Ο Χάρης Γιαννόπουλος ανέλαβε δράση εκτελώντας από τα 6.75 κράτησε όρθιο το Μαρούσι και αμείωτο το ενδιαφέρον στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 70-59 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με ένα γρήγορο 4-0 έκλεισαν την απόσταση στους επτά (70-63) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Το Μαρούσι πάλευε για την ανατροπή αλλά η ΑΕΚ διατηρούσε μια απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος, με συνέπεια να πανηγυρίσει μία σημαντική νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 17-24, 37-47, 59-70, 82-90.