Bundesliga : Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν, πέρασε και από το Europa Park! (vid)

Κανένα εμπόδιο δεν βρίσκει πλέον η Λεβερκούζεν, στον δρόμο προς τον τίτλο!

Η αρμάδα του Τσάμπι Αλόνσο (που σε 75 ματς στον πάγκο μετράει 50 νίκες!) πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Φράιμπουργκ, φτάνοντας τους 70 βαθμούς, δέκα περισσότερους από τη δεύτερη Μπάγερν.

Η τελική επικράτηση ήταν δύσκολη, όμως το vibe των “ασπιρίνων” είναι τέτοιο που δεν μπορεί να αλλάξει τη μοίρα τους! Μόλις στο 2ο λεπτό ο Βιρτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τη Φράιμπουργκ ωστόσο να αντιδράει και στο 10′ να ισοφαρίζει με τον Ντόαν.

Πριν βγει το ημίχρονο όμως, η Μπάγερ είχε ξανά τη λύση, αυτή τη φορά με τον Χλότσεκ, που έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ιδανικό το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο για τους “κοκκινόμαυρους”, που στο 53′ έφτασαν στο 1-3 με σκόρερ τον φορμαρισμένο Σικ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, καθώς είχαν τον χώρο που τους έδωσε ο αντίπαλος και στο 79′ μείωσαν με τον Κεϊτέλ.

Παρά τις προσπάθειες, το 2-3 παρέμεινε μέχρι τέλους, για την 22η νίκη σε 26 παιχνίδια για την εκπληκτική Λεβερκούζεν!